Vicemajster z roku 2018 vypadáva z Bundesligy po dlhých rokoch

Tradičný nemecký futbalový klub FC Schalke 04 z Gelsenkirchenu vypadáva po 30. rokoch do druhej ligy. Spečatila to včerajšia prehra 0:1 na pôde pätnásteho Bielefeldu. Schalke 04 nazbieralo v prebiehajúcej sezóne Bundesligy úbohých 13 bodov a zaznamenalo iba dve víťazstvá. Na predposledný 1.FC Kolín stráca trinásť bodov. Zostup je tak štyri kola pred koncom súťaže viac než zaslúžený. ,,Königsblauen“ hrali naposledy v druhej nemeckej Bundeslige v sezóne 19990/1991. V ich 117 ročnej histórii je to ešte len ich štvrtý zostup z najvyššej súťaže.

Sedemnásobný majster Nemecka zaznamenal svoj posledný úspech na domácej scéne ešte pred desiatimi rokmi, no za to hneď dvakrát. Najskôr vyhral nemecký pohár vysokým víťazstvom nad MSV Duisburg 5:0 a potom v superpohári porazil šampióna ligy, Borussiu Dortmund 4:3 na penalty po bezgólovej remíze v riadnom hracom čase a predĺžení.

Posledný domáci titul sa však datuje až do roku 1958. No napriek tomu nehralo Schalke v Bundeslige vždy len o záchranu. Práve naopak. Ešte v sezóne 2017/2018 skončili za Bayernom na druhej priečke. Vicemajstrom Nemecka sa okrem toho stali spolu ešte deväťkrát.

Vo februári 2019 hrali ešte v osemfinále Ligy Majstrov

V Európe si ,,kráľovsky modrí“ taktiež počínali celkom dobre. Jediný úspech síce zaznamenali ešte v roku 1997 víťazstvom v Európskej Lige ( v tom čase sa súťaž ešte nazývala Pohár UEFA a bola treťou európskou súťažou spolu s Pohárom európskych majstrov a Pohárom víťazov pohárov) nad Interom Miláno, no okrem toho sa dvakrát stali víťazmi letného turnaja Intertoto Cup ( v rokoch 2003 a 2004 ).

Čo však stojí za ešte väčšiu zmienku je fakt, že pri Schalke 04 sme boli pomerne často zvyknutí na účasť v Lige Majstrov. Ešte pred dvoma rokmi hrali osemfinále, kde však nestačili na Manchaster City. V rovnakej fáze súťaže vypadli tiež v sezónach 2013/2014 a 2014/2015. Ďalej sa im to podarilo dotiahnuť len v dvakrát a v oboch prípadoch sa ich cesta skončila tesne pred bránami semifinále (2007/2008 a 1958/1959).  V sezóne 2005/2006 boli účastníkom skupinovej fázy.

Napadnutie vlastnými fanúšikmi

Hráčov Schalke 04 po spomínanej prehre v Bielefelde čakalo po návrate zo zápasu nemilé prekvapenie. Zhruba päťsto namosúrených fanúšikov im prišlo dať najavo svoju nespokojnosť s aktualným postavením ich milovaného klubu. Ich frustrácia však zašla priďaleko. Okrem vulgarizmov, údajne napadli aj niekoľkých hráčov a zamestnancov klubu. Športový riaditeľ Peter Knäbel však podľa portálu Kicker.de oznámil , že ujmy na zdraví sú skôr psychické ako fyzické. No napriek tomu pravdepodobne hráči a realizačný tím na tento moment tak skoro nezabudnú. Až po nasledujúcej sezóne však môžeme skonštatovať aký to malo na klub z Gelsenkirchenu dopad.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *