Vypadne Ajax Amsterdam?

Asi málokto predpokladal, že v tomto storočí niekedy padne otázka uvedená v titulku tohto článku. A dnes je dokonca otázka či Ajax Amsterdam vypadne z holandskej najvyššej súťaže celkom relevantná.

Hádam každý už v médiach zachytil, že v tejto sezóne to Ajaxu Amsterdam nejde. Ale až teraz, po desiatom kole, začína to byť naozaj katastrofa. Momentálne je Ajax na poslednom mieste v holandskej Eredivisie.

A to je pre tridsaťšesťnásobného majstra Holandska naozaj nelichotivá vizitka. Naposledy titul získali v predminulej sezóne 2021/2022. V tej minulej skončil Ajax na treťom mieste čo signalizovalo istý ústup z pozícii na aké bol zvyknutý. Avšak to, že padne na posledné miesto v tabuľke nečakal nikto.

Ak by ste hľadali nejaký zlom medzi úspechmi a neúspechmi tak si poznačte odchod trénera Erika Ten Haga po poslednej majstrovskej sezóne 2021/2022. Ponuka z Manchestru United sa neodmieta ani v Holandsku, pre Ajax to však bola rana, z ktorej sa nedokázal spamätať.

Jeho nasledovník Alfred Schreuder vydržal vo funkcii len sedem mesiacov. Od januára 2023 ho nahradil John Heitinga a toho od júna 2023 zase Maurice Steijn. Ten však bol odvolaný 23. októbra 2023 a v nasledujucom zápase viedol mužstvo dovtedajší asistent Hedwiges Maduro. Od 1. novembra sa však trénerom stane John van ‚t Schip.

Okrem výmeny trénerov sa na výkonoch podpísal aj odchod štyroch hráčov do Premier League v lete 2023. Za Kunusa, Timbera, Alvaréza a Basseya zinkasoval Ajax viac než stoštyridsať miliónov euro. Náhrady, ktoré za nich prišli zjavne ich kvality ešte nedosahujú.

Napriek biedným výkonom a výsledkom by som však Ajax úplne v tejto sezóne neodpisoval. Posledné miesto v tabuľke je nepríjemné, ale Ajax má o dva odohrané zápasy menej ako konkurenti v boji o záchranu. Navyše na ôsmu priečku, z ktorej sa dá kvalifikovať do európskych pohárov stráca len sedem bodov.

Iste, na titul ani Ligu Majstrov to v tejto sezóne nevydá, ale zostupu by som sa určite neobával. Chce to len čas a Ajax sa vráti tam kam patrí. Stavil by som sa, že sezónu skončí s prehľadom v prvej osmičke.

Vyhrá Eredivisie PSV alebo Feynoord? Tipnite si tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *