Žilina prvá, kto bude nasledovať?

Súčasná vírusová situácia postihne väčšinu ekonomiky. Šport a futbal nebudú žiadnou výnimkou. Dokonca by som povedal, že budú patriť medzi najpostihnutejšie sektory slovenského (a aj svetového) hospodárstva.

Úder z jasného neba

Napriek tomu bola včerajšia správa o vstupe MŠK Žilina a.s. do likvidácie úderom z jasného neba. Ak sa totiž o niekom z našej futbalovej lige predpokladalo, že má rezervy a vydrží aj dlhší výpadok tak to bol práve žilinský klub. Napokon má za sebou solventného podnikateľa, ktorý podniká v sektoroch, ktoré by výpadok zaznamenať nemali. Výroba toaletného papiera by mala dokonca čeliť zvýšenému záujmu, Včerajšia novinka tak vo mne vzbudzuje niekoľko pocitov, a rád sa s vami o ne podelím.

Biznis model Žilina

Žilina je aktuálne na druhom mieste tabuľky, vypadnutie jej teda nehrozí. Účasť v predkolách európskych pohároch je stále možná. A ak  chápem „biznis“ model žilinského futbalu správne, tak vyzerá nasledovne.

Na strane nákladov je chod akadémie a prvého mužstva, pričom si netrúfam hodnotiť koľko ktorá časť stojí. Na strane príjmov sú predaje hráčov, vstupné a príspevky sponzorov. O sume za televízne práva sa nemá cenu baviť, a aj príspevky sponzorov sú asi viac menej príspevky samotného majiteľa klubu. Príjem zo vstupného je momentálne nulový, ale aj počas bežiacej sezóny to asi nebude žiadna sláva.

O finančnej udržateľnosti klubu teda rozhoduje koľko hráčov a za koľko dokáže predať. Minulé sezóny to Žiline išlo parádne a v mnohých slovenských kluboch mali Antošíka ako vzor, ktorý by chceli napodobniť. Po konci tejto sezóny to bude iné a spočítať si to vie každý, nielen majiteľ žilinského klubu.

Kluby bez príjmov

Cieľová skupina klubov, kam smerujú žilinskí hráči, teda všetky kluby v Európe zaznamenávajú prudký výpadok príjmov. Prerušené súťaže znamenajú nulové príjmy. Aj keby sa ligové súťaže napokon dohrali, tak nemožno čakať, že to bude pred plnými tribúnami. Aj keď zmiznú regulácie, tak ľudia budú oveľa obozretnejší v navštevovaní hromadných podujatí a k tomu budú riešiť osobné finančné problémy. A je jasné, že výdavky na zábavu (ako je aj futbal) obmedzia ako prvé.

Sponzori klubov iste riešia dosť vlastných problémov, takže podpora futbalu bude na jednom z posledných miest. Otváranie a rušenie sponzorských zmluv na seba tiež nedá dlho čakať.

Predaj permanentiek na budúcu sezónu je ďalší tradičný zdroj príjmov, ktorý momentálne nie je. Neistota ohľadne štartu budúcej sezóny je rovnako veľká ako neistota či túto sezónu nakoniec dohráme.

Letné prestupové okno: nikto nikam alebo zadarmo

Je teda jasné, že futbalové kluby na celom svete momentálne nemajú príjmy. Letné prestupové obdobie bude asi najchudobnejšie čo si pamätáme. Kluby budú riešiť to aby nezbankrotovali a nie to, koho kúpiť a ako posilniť káder. Teraz sa ukáže kto má akú akadémiu a akých mládežníkov pod zmluvou.


A preto Antošika chápem …

Pre Žilinu teda jasná správa. V lete žiaden veľký (a možno ani malý) prestup smerom von nezrealizuje. Najbližšie príjmy z prestupov by mohli prísť vo veľmi optimistickom scenári v zime alebo budúce leto. V tom pesimistickom neprídu už možno nikdy.

A tak je logické, že kluby, ktorým momentálne zostali v bilancii len výdavky, idú cestou ich minimalizovania. Snaha o dohodu s hráčmi nie je len žilinským špecifikom. A tak mám pre MŠK Žilina aj Antošíka pochopenie.

Zároveň dvíham obočie …

Na strane druhej vieme, že požiadavka klubu bola znížiť platy o 80%. Nevieme na ako dlho (či len počas doby čo sa nehrá, alebo do konca sezóny, alebo do konca kontraktu) a to môže byť podstatné. Hráči si mysleli, že budú vyjednávať a nájdu nejaký kompromis. Klub však vyjednávať nechcel a našiel spôsob ako sa kontraktov zbaviť hneď (respektíve za mesiac). Futbalisti tak zostali prekvapení a mnohí možno teraz ľutujú. Lepšie mať 20% ako nič s perspektívou, že v lete bude veľmi ťažké si nájsť nový klub a dobrú zmluvu.

A ak teda Antošíka dokážem pochopiť, že to chcel urobiť ešte pred koncom mesiaca aby minimalizoval náklady, tak ma to však vedie aj k druhému zamysleniu. Už pri prestupe Boženíka v zime to nevyzeralo na vzajomnú symbiózu medzi hráčom a majiteľom. Ako keby v klube už dlhšie nefungovala komunikácia medzi vedením a hráčmi. Až mám pocit, že Antošíka už ten prvoligový futbal vlastne nebaví a že má tých na slovenské pomery dobre platených hviezd plné zuby.

Prvoligový futbal v Žiline bude

Napriek tomu si myslím, že Žilina bude v lige pokračovať aj v budúcej sezóne. Možno pod trocha iným názvom obchodnej spoločnosti a s mladými hráčmi zo svojej akadémie. A dokonca predpokladám, že žilinský futbal bude celkom úspešný. Ich akadémia patrí k tomu najlepšiemu na Slovensku a v lige bez peňazí to bude veľká výhoda. Teraz sa totiž ukáže kto to ako dobre robil s mládežou a kto na nej môže stavať.

Všetky kluby však neprežijú

Žilina teda prekvapila ťahom, ktorý sme čakali od iných. A predpokladám, že mnoho ďalších klubov ju bude nasledovať. A s mnohými sa na jeseň už v lige možno nestretneme.

A úplne najviac som zvedavý ako zareaguje Slovan. Náklady na hráčov má určite vyššie ako mala Žilina. Príjmy momentálne nulové a k tomu na krku štadión za skoro sto miliónov, ktorý štát asi neodkúpi. Ako dlho to bude Kmotríka baviť financovať? Dá ešte šancu predkolám Ligy Majstrov či to náhodou nevyjde? A ak nie, čo potom?

Slovenský ligový futbal zažije toto leto pád na dno. Dúfajme, že sa z neho dokáže vyhrabať a svoju novú realitu postaví na zdravších a pevnejších základoch.

Posted in BLOG and tagged , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *