Aké umiestnenie na MS bude úspechom?

Nasledujúce dva týždne budú o hokeji. To priznávam aj ja, kovaný futbalový fanúšik. Majstrovstvá sveta v hokeji sú proste udalosťou, ktorá je na Slovensku mimoriadne sledovaná a počet expertov medzi obyvateľmi je v tomto období nevídane vysoký.

Predpokladám, že už teraz mnohí máte názor na neúčasť Lantošiho či Dvorského v nominácii, či na poskladanie útokov.

Počas majstrovstiev aj po nich bude každý hodnotiť či naša reprezentácia dosiahla úspech alebo nie.

To hodnotenie je pritom veľmi subjektívne. Ja som napríklad schopný odpustiť aj chyby a horšie výsledky, ak hráme pekný ofenzívny hokej. Ak prehráme so Švédmi 5:7 tak som spokojnejší ako keď prehráme 0:3.

Aj preto som sa rozhodol k nasledujúcemu šampionátu pristúpiť analyticky. A už pred ním si vyjasniť čo budem po jeho konci považovať za úspech a čo za neúspech.

Komu budeme čeliť?

Našich súperov v skupine môžeme rozdeliť do troch kategórii.

V tej prvej sú Švédi a Američania. Dve hokejové reprezentácie, ktoré sú o dva až tri kroky pred nami. V hlave slovenského fanúšika sme síce stále v roku 2002 keď sme s nimi hrali vyrovnanú partiu a často ich porážali, ale dnešná realita je už iná. Bolo to vidno aj v utorok v príprave, keď nám Američania dali lekciu z rýchlosti aj efektivity.

Na týchto dvoch súperov presne platí veta, že raz za čas ich poraziť môžeme, ale pravidelne porážať ich nebudeme.

Do druhej kategórie súperov radím Nemecko a Lotyšsko. Na tieto dva tímy zvykne slovenský fanúšik pozerať zvrchu a tak nejako očakáva, že ich budeme pravidelne porážať. V skutočnosti sme radi, že sa ich ako tak držíme. Napríklad na minulých majstrovstvách sveta brali Nemci striebro a Lotyši bronz.

V tretej kategórii súperov z našej skupiny je Francúzsko, Kazachstan a Poľsko. Fanúšikovské vnímanie tejto trojice je jasné. Môžu byť radi, že si s nimi zahráme. Ak so súpermi z tohto rangu na MS prehráme tak sa stolička reprezentačného trénera otrasie v základoch.

Toto sú teda základné východiská pred nadchádzajúcimi Majstrovstvami sveta v hokeji.

Program Majstrovstiev sveta v hokeji 2024 nájdete tu

A kde teda leží hranica úspechu a neúspechu?

Neúspechom bude …

Nepostup zo skupiny bude jednoznačným neúspechom. Znamenalo by to, že z trojice Nemecko, Lotyšsko a Slovensko sme tí najslabší a nedokázali sme prekonať ani jedného z týchto dvoch súperov. Prípadne sme zaváhali s niekym z trojice Kazachstan, Francúzsko, Poľsko.

A to je situácia, v ktorej by asi nikto nenástojil na pokračovaní Craiga Ramseyho vo funkcii reprezentačného trénera. Vo vyspelých hokejových krajinách by odstúpenie zvažoval aj prezident a výkonný výbor, ale na Slovensku sa to očakávať nedá. Či sa voláte Široký, Nemeček alebo Šatan, tak ste prezidentom v podstate naveky bez ohľadu na výsledky.

Chceš si na našich tipnúť, ale nechce sa ti riskovať vlastné peniaze? Tak sa zaregistruj tu a získaj 30€ na tipovanie zdarma!

Normálne bude …

Postup zo skupiny do štvrťfinále si ešte netrúfam nazvať úspechom. Nazvime to štandardom, ktorý chceme pravidelne dosahovať. Nebude to na oslavu, ale nebudeme našich reprezentantov ani haniť. To budú robiť buď v Nemecku alebo Lotyšsku, podľa toho kto z nich sa do štvrťfinále nedostane.

Pre nás to bude potvrdenie, že síce moc nenapredujeme, ale ani necúvame. A s tým sa ešte dá žiť.

Úspechom bude …

Úspechom v mojich očiach bude ak sa dostaneme cez štvrťfinále do bojov o medaile. Aby sme sa tam dostali tak okrem postupu zo skupiny by sme museli zdolať aj silného súpera v štvrťfinále. A to znamená, ak nedôjde v druhej skupine k prekvapeniu, že sme vyhrali buď nad Kanadou, Českom, Fínskom alebo Švajčiarskom.

A ak by sme nebodaj brali akúkoľvek medailu, tak to znamená, že silných súperov sme porazili aspoň dvoch. A to by si už zaslúžilo veľkú oslavu na námestí SNP a doživotnú funkciu trénera pre Ramseyho.

Ako skončí Slovensko na MS v hokeji 2024?

View Results

Loading ... Loading ...

Chceš si na našich tipnúť, ale nechce sa ti riskovať vlastné peniaze? Tak sa zaregistruj tu a získaj 30€ na tipovanie zdarma!

Ako tipujeme finálovú dvojicu MS, kto získa medaily aj ako dopadnú naši? Pozrite si naše Tipy na MS v hokeji 2024.

Posted in BLOG, Hokejový zápisník and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *