Ako sa dostať v Madride na futbal a nielen tam

Už je to dlho čo som niečo napísal o cestovaní za futbalom. Nie že by som na futbal za hranice necestoval, ale v posledných rokoch to nie je nijaká zvláštnosť. Vďaka cestovným kanceláriam cestuju do zahraničia na futbal tisíce fanúšikov. Súčasnosť je už iná ako v roku 2007 keď som sa tešil z každej minúty na Stamford Bridge v Londýne. Avšak po nedávnom mimoriadne vydarenom výlete do Madridu som si povedal, že o ňom napíšem. Nie každý chce ísť s cestovkou na futbal na otočku a niekomu sa moje skúsenosti môžu zísť.

Čo tu nájdete, inak povedané obsah

Plánovanie cesty
Letenky
Hotel
Vstupenky na futbal

Madrid
doprava (z letiska, na letisko, aj po meste)
kde sa najesť
čo treba vidieť v Madride a okolí

Futbal v Madride
Atletico Madrid/Wanda Metropolitano Stadium
Real Madrid/Santiago Bernabeu

Plánovanie cesty

Na začiatku je vždy myšlienka. Čo by som chcel vidieť a zažiť. Madrid som mal v pláne už dlhšie. Barcelonu navštevujú všetci, ale Madrid ako keby stál stranou záujmu. Ak si odmyslím verných fanúšikov Realu a Atletika (ale tých nepoznám), tak som hádam nestretol nikoho kto by si len tak urobil víkend v Madride. To v Barcelone boli už fakt všetci. Nielen na futbale, ale aj len tak.

Takže je rozhodnuté, ide sa do Madridu. Už v predstihu riešim dve veci. Letenky a hotel.

Letenky do Madridu

V dnešnej dobe nie je nič ľahšie ako kúpiť si letenky. Dokonca je to jednoduchšie ako kúpiť si lístok na vlak do Trnavy. Vážne skúste to cez internet čo kúpite rýchlejšie.

Do Madridu sa lieta z Viedne, Budapešti, Bratislavy aj Prahy. Pre mňa bol logickou voľbou odlet z Bratislavy. Letenka vyjde kľudne do 100 euro, ak ju kupujete včas, alebo v akcii.

Hotel v Madride

Ja preferujem zvyčajne hotel priamo v centre, tak aby neďaleko bola zástavka metra. Ale je to pochopiteľne vec preferencií cestovateľa. Hotel Moderno môžem len odporučiť. Rezervovať akýkoľvek hotel sa dá aj tu.

Vstupenky na futbal

Tretia a pre futbalového fanúšika najdôležitejšia vec sú samotné vstupenky. Jedna možnosť je osloviť opäť cestovnú kanceláriu a kúpiť lístky od nej. Mne sa však ako zaujímavejšia a azda aj lacnejšia možnosť zdala kúpiť si lístky na priamo, rovno od klubu. Keďže letenky som kupoval v čase, keď ešte nebolo známe rozlosovanie Ligy Majstrov, UEFA vyriešila moju dilemu či ísť radšej na Real alebo na Atletico za mňa.

V termíne môjho pobytu v Madridu hralo doma Atletico s Dortmundom. Hra na náhodu vyšla dokonale, keďže Atletico v skupine atraktívnejšieho súpera nemá a navyše nebudem tajiť, že žlto-čierna farba dresu je moja obľúbená.

Lístky nebol problém kúpiť priamo cez stránku Atletica Madrid tu. (Tí čo chcete ísť na Real, môžete skúsiť zase tu.) Nebojte je aj po anglicky. Samotná kúpa trvala asi dve minúty a jedine čo som potreboval bola karta s povolením platieb cez internet. Okrem toho treba pamätať nato, že pri kúpe treba uviesť meno návštevníka zápasu, ktoré je následne uvedené priamo na vstupenke. Vstupenku následne treba vytlačiť, scan v mobile pri vstupe neuznávajú. A len pre porovnanie, vstupenka ma vyšla 60 euro + 2 eurá manipulačný poplatok. Neviem ako na Real (ten hral v daný týždeň zrovna v Plzni), ale tá cena sa mi zdala viac než solídna. A to boli k dispozícii aj lacnejšie lístky a po samotnej návšteve viem, že netreba pochybovať, že by ste aj z tých najlacnejších mali horši výhľad.

Predpokladám, že mnohí riešia výjazd na futbal do zahraničia s cestovkou práve kvôli lístkom. Moja osobná skúsenosť (nielen z Madridu) je, že kúpa vstupeniek priamo od klubu nie je žiaden problém.

Na futbal do zahraničia bez starostí? Pozri aktuálnu ponuku zájazdov na futbal so zľavou!

MADRID

Doprava

Madrid ma hustú sieť liniek metra a tak po príchode nebola žiadna dilema, akú dopravu budeme využívať.

Metro jazdí od 6.00 ráno do 1.00 v noci. V zóne A, ktorá je najlacnejšia je aj letisko, aj Santiago Bernabeu a dokonca aj štadión Atletica Madrid – Wanda Metropolitano. Ten sa nachádza na poslednej zástavke zóny A. Lístok na zónu A vám teda ako bežnému turistovi bude určite stačiť.

Každému turistovi odporúčam ja, ale aj miestna MHD spoločnosť, takzvanú „Tourist Card“. Kúpiť sa dá na väčšine staníc metra a stačí povedať na koľko dní a na akú zónu ju chcete. Tourist Card platí okrem metra aj na autobusy a niektoré regionálne linky vlakov (tie som však nevyskúšal). Viac o Tourist Card sa dočítate tu a mapu Metra nájdete zase tu. Cenovo mi prišla priateľnejšia ako kupovať si vždy lístok na konkrétnu cestu za 1,50+ eura.

Na letisku sa stanica metra, kde si môžete kúpiť aj Tourist Card, nachádza pri termináli T2 a T3. Ak doletíte z Bratislavy, tak sa pripravte na zhruba 10 minútovú prechádzku od terminálu T1 k samotnej stanici metra, resp. k ďalším terminálom.

Alternatívou k doprave z letiska môže byť aj Airport Bus, ktorý stojí 5 euro a odvezie vás do centra. Tourist Card na neho neplatí, a keďže metro chodí každých pár minút, nebol dôvod Airport Bus skúšať.

Používanie metra je pohodlné, súpravy chodia naozaj často. Jediný problém je počas špičky, keď ho využíva naozaj dosť ľudí. Pre futbalových fanúšikov zase príde vhod rada, aby nastupovanie na linku smerujúcu k štadiónu v čase zápasov nenechávali na poslednú možnú chvíľu a stanicu. Nemusia sa totiž do súpravy, ktorá bude určite preplnená dostať.

Okrem metra, sa dá v Madride využívať aj UBER, takisto taxíky boli na každom rohu.

Jedlo

Ako každá metropola aj Madrid má svoje turistické a neturistické miesta. Najmä na tých turistických nájdete rôznych reštaurácii kopec. Ťažko dať radu na niečo konkrétne, azda len, že hladný určite nezostanete. Vybrať si budete mať z čoho.

Čo pozrieť v Madride a okolí

Pre mňa bol výlet do Madridu z veľkej časti o futbale, ale napriek tomu je užitočné nájsť aspoň pár chvíľ aj na pozretie iných vecí. Z môjho zoznamu miest, čo sa mi v Madride páčili vyberám toto:

Parque de El Retiro

Veľký park v centre Madridu je perfektným miestom na relax. Dá sa tam najesť, dať si kávu alebo pivko a len tak sa presúšať alebo posedávať pod stromami, alebo pri veľkej vodnej ploche pri soche Alfonsa XII. Ak je pekné počasie, tak je to skvelé miesto na predzápasové sústredenie aj po zápasový relax. Upozorňujem, že park je celkom rozľahlý, žiadna bratislavská Medická záhrada, takže dobre zvážte či ho chcete pobehať naozaj celý.

Museo Nacional Del Prado

Aj ten kto sa o umenie aktívne nezaujíma, bude poznať Prado. Múzeum a galéria v jednom sa nachádza len pár sto metrov od Parku Retiro. Na mnohých stránkach sa dočítate, že od 18.00 do 20.00 je do Prada a aj do mnohých iných múzeií vstup zdarma. Z mojej osobnej skúsenosti hovorím, že to tak nie je. Vstup zdarma sa vzťahuje len na študentov a nezamestnaných, ktorí to vedia preukázať dokladom.

V okolí Prada sa nachádza viacero zaujímavých múzeii.  Ja odporúčam Caixa Forum, pri ktorej sa nachádza zaujímavá zvislá záhrada. Okrem toho je v okolí dostatok reštaurácii, krčmičiek a kaviarní.

Palacio Real de Madrid

Kráľovský palác sa nachádza na opačnej strane centra. Dá sa k nemu aj od Prada dojsť cez námestie del Sol a okolo opery. Samotný palác vás určite ohúri svojou veľkosťou a pompéznosťou. Hneď vedľa sa zase nachádza katedrála Santa Maria la Real de la Almudena. Aj palác aj katedrálu by ste nemali vynechať, aj zvonku stoja zato.

Plaza de Espaňa

Kúsok od kráľovského paláca sa nachádza Plaza de Espaňa, na ktorom okrem pár bánk nájdete aj populárnu sochu don Quijote de la Mancha s pomocníkom.

Templo de Debod

Ak mi v Madride niečo chýbalo, tak to bol výhľad. Miesto kam prídete a budete mať celé mesto ako na dlani. Asi najbližšie k tomu je pahorok, na ktorom sa nachádza Templo de Debod. Nachádza sa kúsok od Plaza de Espaňa a ak teda túžite po výhľade, tak skúste tu. Aj keď Madrid, to je proste rovina.

Plaza del Sol

Centrálne námestie Madridu je vždy plné ľudí. V čase pred futbalovými zápasmi tam nájdete skupiny hosťujúcich fanúšikov, v čase vianoc zase veľký vianočný stromček a stále kopec pouličných predajcov s „very good“ napodobneninami kabeliek, dresov a hodiniek.

Plaza del Mayor

Kým Plaza del Sol má tvar polkruhu, Plaza del Mayor je perfektný obdĺžnik lemovaný po obvode rôznymi reštauráciami.

Ak sa vám mnou odporúčané zaujímavosti mália, alebo ak sa chcete o nich vopred dozvedieť viac, odporúčam bedeker a mapu Madridu:

Toledo

Ak chcete vypadnúť aj do okolia Madridu a túžite ako ja po nejakom kopci, tak odporúčam Toledo v kraji la Mancha.

Toledo je nádherné mesto s palácmi a katedrálami na kopci, kde sa dá túlať v uličkách lemovaných starými budovami. Z Madridu je to zhruba 40 minút rýchlovlakom. Pozor, v Španielsku pred nástupom do vlaku treba prejsť kontrolou batožiny, takže odporúčam nenechávať si kúpu lístku aj nástup do vlaku na poslednú chvíľu. V samotnom Tolede je to od stanice do centra mesta zhruba 20 minút peši.

Toledo

Futbal v Madride


Rozpor či treba fandiť Atleticu alebo Realu tu asi nerozriešime. Podľa mňa stojí za to navštíviť oba štadióny. Mne sa podarilo pri zápase zažiť Atletico Madrid a bolo to jeden z najlepších zážitkov, aké som na futbale v zahraničí mal. To, že bolo vypredané je samozrejmosťou aj inde, ale prekvapili ma fanúšikovia. Nebolo to Anglicko, ale nálada na štadióne bola hádam ešte lepšia. Fandilo sa naprieč sektormi, nielen medzi skalnými za bránkou. Z hľadiska bezpečnosti to bolo úplne ideálne, žiadna agresivita, ani konflikt.

Zaujímavé bolo riešenie ako sa vysporiadať s pyrotechnikou. Už hodinu pred zápasom bola v improvizovanom veľkom stane pri samotnom štadióne „pyro-show“. Kto chcel išiel a dúfal, že nezhorí. Kto nechcel, dal si radšej bagetu a pivo. Počas samotného zápasu tak nikto neriešil žiadne svetlice ani dymovnice. Ideálny stav, spokojní tak boli aj tí čo si bez pyrotechniky nevedia predstaviť ani nedeľnú prechádzku, aj tí čo chodia na futbal, nie na fanúšikovský exhibicionizmus.

Atletico Madrid

Atletico hrá na štadióne Metropolitano s kapacitou necelých 68 000 divákov. Štadión je na konci Madridu, ale dostupnosť vďaka metru (stále zóna A) je vynikajúca. Pripravte sa však na to, že pri odchode vypredaného štadiónu si chvíľu postojíte v dave pred stanicou metra. Našťastie súpravy v ten čas chodia oveľa častejšie a prísun ľudí na stanicu reguluje polícia. Nič nepríjemne, ak teda nemáte fóbiu z davov. To však asi nepôjdete ani na futbal.

Okolie štadiónu je dostatočne rozľahlé na to, aby dokázalo hostiť niekoľko desiatok stánkov s občerstvením aj fan-shopov.

Na samotnom štadióne je vidno, že je nový. Veľké únikové zóny, veľkoryso riešený prístup aj počet bufetov. Samotné hľadisko je však dostatočne kolmé, aby ste boli stále priamo v hre. Vidieť je dobre zovšadiaľ. Už teraz sa teším na porovnanie s Tehelným Poľom.

Wanda Metropolitano 2

Na futbal do zahraničia bez starostí? Pozri aktuálnu ponuku zájazdov na futbal so zľavou!

Real Madrid

Santiago Bernabeu dokážať prijať až 81 000 divákov a nachádza sa priamo vedľa biznis/bankovej štvrte. Ak na Atletico bol v metre nával, neviem si predstaviť ako to funguje v prípade Realu. Únikové zóny, aj plocha okolo je totiž oproti Atleticu jednoducho miniatúrna.

Na strane druhej ak som bol unesený z atmosféry na Metropolitano, tak predstava, že zvonku relatívne útly štadión Realu je vypredaný, mam zimomriavky už teraz. Kde sa tam pomestí tých 80 000 divákov, respektíve aké strmé sú tribúny mi zostalo skryté. Ale však raz sa dostanem aj tam.

Posted in BLOG, Futbalové štadióny, RECENZIE, Zahraničné futbalové štadióny and tagged , , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *