Čo priniesla jesenná časť 2021/2022 – časť tretia – Fortuna Liga 7. až 12.

V predchádzajúcom článku sme sa podrobne venovali klubom, ktoré po jeseni obsadili prvých šesť pozícií v prebiehajúcom ročníku Fortuna ligy. Aj na nasledujúcich miestach tabuľky bolo čo analyzovať a na jar rovnako očakávame tuhý boj o výsledné poradie.

Program aj tabuľku Fortuna Ligy si môžete pozrieť tu.

7. ŠKF Orion Tip Sereď

Po jeseni siedme miesto obsadil ŠKF Orion Tip Sereď. Rodinný klub vďaka nastrieľaným 23 gólom získal aj rovnaký počet bodov. Práve v útoku vidíme slabinu tímu. Dvaja štvorgóloví strelci Roman Haša a Andrej Kadlec po devätnástich kolách nie sú dobrou vizitkou. O to viac, že druhý menovaný je pravý obranca a v uplynulých dňoch v médiách jeho agent avizoval, že žilinský odchovanec Sereď opustí. Juraj Jarábek ale patrí medzi skúsených trénerov a už v minulosti dokázal v hráčoch prebudiť strelcov. Za pozornosť stojí obranca Hurtado, ktorý je silný najmä v osobných súbojoch. V tejto disciplíne mu patrí vo Fortuna lige 3. priečka (74,6%) po Škrtelovi a Mojžišovi (80% a 76,2%). Za nás je aktuálna siedma pozícia veľmi dobrý výsledok a veríme, že aj tento klub cez zimu správne pripraví predovšetkým ofenzívnych hráčov a Sereď bude baviť rýchlym útočným futbalom.

8. MFK Zemplín Michalovce

Na ôsmej priečke sa umiestnil MFK Zemplín Michalovce. Klubu k získaniu 23 bodov stačilo dokonca iba 19 gólov. O 6 sa postaral 21 ročný ofenzívny záložník Matej Trusa. Ten túto sezónu nastupuje prevažne na hrote alebo ako krídelný hráč a pozície mu, zdá sa, sedia. Osobnosťou tímu je naďalej nestarnúci kapitán Igor Žofčák (38), ktorý uzavrel jeseň s bilanciou 3+5. V bránke pri 15 zápasoch vychytal 5-krát nulu Benjamín Száraz, ktorý je v klube na hosťovaní z DAC Dunajská Streda a pre ktorého ide o prvú sezónu v roli brankárskej jednotky. Keďže bodové rozdiely v strede tabuľky sú vyrovnané, ak by Michalovciam vyšli úvodné jarné zápasy, pri troche šťastia by mohli opäť hrať aj skupinu o titul. V každom prípade by mali funkcionári Žofčákovi predĺžiť zmluvu minimálne do konca nasledujúcej sezóny.

Kto získa majstrovský titul? Natipuj si tu.

9. AS Trenčín

Až deviatu priečku obsadil AS Trenčín. Z 19 zápasov získal chudobných 20 bodov. Lige však dodal najlepšieho slovenského strelca jesene. 21 ročný ofenzívny záložník Jakub Kadák uzatvoril polovicu sezóny s bilanciou 9 gólov a 4 asistencie, čo z neho robí jedného z najlepších hráčov ligy. Veríme, že vedenie klubu sa neulakomí na prvú ponuku a tohto hráča predá až ako hotového a pripraveného pre západnú Európu.

Trenčín hrá aktívny futbal, ktorý teší fanúšikov. Túto jeseň síce 25-krát skóroval, čo je piaty najlepší výkon, no tím s 19 ročným nádejným brankárom v 16 zápasoch až 26-krát inkasoval. Toto číslo je zároveň najhoršou bilanciou v lige. Na to sa klub musí bezpodmienečne zamerať, inak by mohol byť namočený do bojov o záchranu príslušnosti v najvyššej súťaži.

10. MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Desiatu pozíciu po jeseni si udržal MFK Tatran Liptovský Mikuláš. 16 bodov a 22 strelených gólov v 19 zápasoch svedčí o tom, že klub má schopnosti, aby sa udržal v našej najvyššej súťaži. Najlepším hráčom je bezpochyby kapitán Richard Bartoš, po jeseni s bilanciou 5+3, čo z neho robí dokonca šiesteho najproduktívnejšieho hráča ligy. Bývalý defenzívny záložník nastupuje túto sezónu prevažne ako hrotový útočník. 5 asistencií si pripísal 25 ročný obranca Adam Krčík. Negatívny vplyv na hodnotenie nováčika má, že nehráva na domácom štadióne. V zápasoch ale dokáže prekvapiť a obrať o body favoritov, nezriedka v samom závere zápasov. Ak sa Liptáci cez zimu hráčsky posilnia, nemusí byť ich prvá sezóna v najvyššej súťaži poslednou.

11. FC Vion Zlaté Moravce

Jedenásta pozícia patrí klubu FC Vion Zlaté Moravce. Tradičný novodobý účastník našej najvyššej súťaže sa tento rok herne i výsledkovo trápi. Počas jesene len trikrát zvíťazil, zato až 6-krát remizoval. 15 získaných bodov a 19 strelených gólov je málo. Pritom pri pohľade na súpisku plnú známych ligistov by mohol fanúšik očakávať umiestnenie v kľudnom strede tabuľky. V bráne skúsený Matúš Kira počas 16 zápasov udržal 325 minút čisté konto. Najlepším strelcom klubu je štvorgólový záložník Tomáš Ďubek (4+1) a Alexandros Kyziridis (4+2), 6 bodov uhral aj Karol Mondek (3+3) . Klub zatiaľ nedokázal nahradiť Filipa Balaja, ktorý v lete prestúpil do Cracovie Kraków. Minulú sezónu skončil s bilanciou 13+2. Možno by stálo za zmienku jednať o Balajovom návrate, keďže v Poľsku na jeseň ani raz neskóroval.

12. FK Pohronie

Posledné miesto po jesennej časti a tým aj polovičný čierny Peter je aktuálne v rukách FK Pohronie Žiar n. H. Dolná Žďaňa. Desať získaných bodov nestačí a Stredoslováci budú musieť na jar tuho bojovať o každý bod. Klub až s 12 legionármi v lete predával za vyše milión eur (Faderu do Belgicka a Adlera do Slovanu Bratislava), no po jeseni možno s výnimkou Miloša Lačného so šiestimi gólmi nie je koho vyzdvihnúť. Na záver jesene prišiel mužstvo posilniť hviezdny Raffael, no po roku a pol bez klubovej príslušnosti a vo veku 36 rokov zasiahol len do troch zápasov. Ak by ostal aj na jar, mohol by byť naopak ozdobou našej ligy pretože hráča s jeho kariérou v žiadnom inom tíme nemáme. Mužstvo by potrebovalo posilniť, ak to so záchranou myslí vážne.

Aj druhá šestka klubov sľubuje napínavú jar. Bodové rozostupy sú veľmi malé a aj krátka víťazná séria dokáže situáciu poriadne zamotať a o tomto je šport a futbal.

Pozri aj:
Čo priniesla jesenná časť 2021/2022 – časť prvá – ako sme obstáli v Európe
Čo priniesla jesenná časť 2021/2022 – časť druhá – Fortuna Liga 1. až 6.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *