DAC alebo Slovan: Rozhodnuté

O titule sa dnes fakticky rozhodlo a bolo by super keby sme mohli písať len o futbale. Ale nebudeme. Bohužiaľ.

DAC – Slovan 2:3 (1:1)
7.5.2023
5. Krstovic 1:0
42. Lovat 1:1
74. Green 1:2
80. Ramadan 2:2
95. Weiss 2:3 (z 11m)

Program a tabuľka Fortuna Ligy

Päť gólov a relatívne ofenzívny zápas predčil očakávania mnohých, aj naše. Napriek tomu však pozornosť vzbudil hlavne rozhodca a to pre futbal a ligu nikdy nie je dobré.

Keď VAR neukáže čo všetci vidia

Poďme sa pozrieť na tri udalosti, kvôli ktorým domácim zostala horkosť v ústach.

V 12. minúte strelil vyrovnávajúci gól Slovana Abubakari. Ten však rozhodca Glova po kontrole videa neuznal kvôli ruke (pri tele) prihrávajúceho hráča.

V cca 65. minúte reklamovali domáci ruku Lovata v šestnástke hostí. Televízne zábery Dajto jasne ukázali, že Lovat sa dotkol lopty pričom ruka bola od tela. Rozhodca po dlhom, niekoľkominútovom skúmaní videa, rozhodol, že penalta sa pískať nebude.

V 95. minúte nastrelil Kucka ruku Káčera v šestnástke domácich a rozhodca bez váhania nariadil pokutový kop.

Tri situácie, v ktorých sa ruka dotkla lopty ale len v dvoch sa pískala penalta. A nepískala sa práve po najdlhšom skúmaní videa.

Napadajú nás len dva možné dôvody.

Buď asistenti pri videu neukázali hlavnému rozhodcovi ten správny záber, ktorý mala televízia Dajto a teda nedokázal rozhodnúť. Alebo penaltu odpískať nechcel.

My dokážeme pochopiť ak sa rozhodca pomýli a niečo zlé odpíska. Každý je omylný. Ale nedokážeme pochopiť, že pri videu nevidí to čo všetci ostatní. Hádam to niekto aspoň skúsi vysvetliť.

Nebudeme však konšpirovať, len dúfame, že si v piatok v správe disciplinárnej komisie neprečítame niečo o návšteve v kabíne rozhodcov cez prestávku.

Je nám ľúto, že sme namiesto futbalu museli venovať stopäťdesiat slov rozhodcom a nevysvetliteľným javom dejúcim sa na linke rozhodca – video asistent – obrazovka. Škoda.

Rozhodli skúsenosti

Samotný futbal bol pritom zaujímavý, rýchly gól Krstovica zmaril akékoľvek plány na opatrnú a defenzívnu hru. Slovan potom podľa nás ťahal za kratší koniec, ale pomohli mu dve veci.

Gól Lovata, ktorý sa trafil naozaj exkluzívne a potom neodpískaná penalta. Od toho momentu na desať minút DAC zamrzol a Slovan si vypracoval tri šance. Štvrtú už Green premenil a začalo byť jasnejšie.

Dunajská Streda síce ešte vyrovnala, ale tá eufória ktorú ten gól priniesol ich tak veľmi hnala do útoku, až prišla osudová chyba a ruka vo vlastnej šestnástke.

Potvrdilo sa, že takéto vypäté zápasy rozhodujú skúsenosti a Slovan ich má viac. Aj preto ustál situácie, keď mal DAC navrch a naopak DAC sa splašil vtedy keď nemal.

Inak na súboji dvoch najlepších tímov slovenskej ligy až prekvapuje koľko chýb dokážu urobiť v obrane. Oba góly Dunajskej Stredy aj druhý gól Slovan, to by sa obrancom nemalo stávať.

Okrem toho nadstavený čas ukázal prečo Weiss nie je v reprezentačnej nominácii. Kopacia technika skvelá, nervy zo železa, ale dostať červenú kartu po vyzlečenom drese keď zostáva ešte dosť minút do konca. Nemusíme to viac rozoberať.

O titule vo Fortuna Lige je teda rozhodnuté, päťbodový náskok za dve kolá Slovan nestratí ani keby chcel. A tak sa teda môžeme od piatku v kľude venovať hlavne hokeju.

Program MS v hokeji 2023 nájdete tu.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *