Európske prestupové suchoty

Január patrí k mesiacom kedy sa viac ako dianie na trávniku sledujú novinky na prestupovom trhu. Teda aspoň v minulosti to tak bolo.

Zoberme si napríklad Január 2023. Chelsea kúpila Mudryka, Enza Fernandeza aj Nkunkuho. Liverpool kontroval nákupom Codyho Gakpa a Arsenal zase získal Jorginha.

A to je len pár prestupov z mnohých, ktoré sa začiatkom roka 2023 zrealizovali.

Január 2024 je iný. Za týždeň, 1. februára, prestupové obdobie končí a žiaden veľký prestup sme zatiaľ nezaznamenali.

Tým najväčšim presunom je hádam hosťovanie Jardona Sancha v Dortmunde a Tima Wernera v Tottenhame. A pár prestupov zadarmo, ale ani tam to nie je zatiaľ žiadna sláva. Luis Suárez, ktorý sa stratil z dohľadu v Mexiku sa presúva do Miami. Jordan Henderson zase po polroku zistil, že peniaze nie sú všetko a odišiel zo Saudskej Arábie.

Čo sa týka výšky prestupových súm, tak v rámci Európy sa zatiaľ len štyria hráči presunuli za viac ako desať miliónov euro (zdroj: Transfermarkt.com)

Jedným slovom, bieda.

A nie, že by vo futbale nebolo dosť peňazí. Štadióny sú v tejto sezóne plné fanúšikov, UEFA klubom z európskych pohárov rozdeľuje každý rok viac a viac peňazí a televízne práva na ligové súťaže sa predávajú za astronomické sumy.

Problém je, že sa kluby zjavne začali báť finančných fair-play pravidiel, ktoré zaviedla UEFA. Až doteraz sa väčšina porušení riešila finančnými sankciami. Teraz sme však už blízko momentu, keď niektorý z klubov dostane zákaz pôsobenia v európskych pohároch. A to by bola pre väčšinu veľkoklubov naozaj veľká rana.

Princípom finančných pravidiel fair-play, ktoré UEFA zaviedla je aby sa kluby nezadlžovali. Limituje sa tak možnosť aby kluby míňali výrazne viac ako sú ich príjmy v danom roku.

Výdavky na prestupy sa pritom zohľadňujú podľa dĺžky kontraktu, ktorý nová akvizícia do tímu podpíše.

Celkovo sa vďaka týmto pravidlám odstraňuje nerovnováha, keď bohatí vlastníci klubov ako PSG, Manchester City alebo kedysi Chelsea dotovali futbalové kádre nezmyselnými sumami a získavali tak veľkú výhodu oproti ostatným klubom.

Dôsledkom je menej veľkých prestupových „bômb“ a oveľa viacej presunov po ukončení zmluvy, respektíve hosťovaní s opciou na prestup.

Futbal v Európe, keďže pravidlá sa týkajú len členských krajín UEFA, tak začne oveľa viac závisieť od toho ako šikovných máte trénerov a akú dobrú máte akadémiu a nie od toho aký bohatý je majiteľ vášho klubu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *