Fortuna Liga: Dohrať či Nedohrať?

Aktualizované 22.05: ÚLK rozhodla o dohraní súťaže od 13. júna bez divákov. Dohrá sa však len päť (z desiatich) kôl nadstavbovej časti. Druhá liga sa dohrávať nebude. Na rozhodnutie o Slovenskom pohári stále čakáme, priestor počas dohrávania ligy na to bude.

Ide o typicky polovičné riešenie, aby boli všetci spokojní. Slovan s náskokom desať bodov bude majstrom (ale to by bol tak či tak). Nikto  nevypadne, nikto nepostúpi. Hrať sa bude len cez víkendy, takže do 11.7, prípadne 17.7 ak sa bude hrať baráž o Európsku Ligu.

Dohraním len piatich kôl vzniká istá nespravodlivosť, keďže polovica mužstiev odohrá doma tri zápasy a druhá polovica len dva. Ale keďže v podstate o nič nepôjde, je to asi jedno.

Môj pôvodný názor na dohrávanie si stále môžete prečítať nižšie.


Vírus pomaly ale isto ustupuje a ak nedôjde k výraznému zvratu, tak budú postupne miznúť všetky obmedzujúce opatrenia. A s postupným otváranim ekonomiky dochádza aj k otváraniu športovísk. Futbalový fanúšik sa teda oprávnene pýta či sa dohrá aj domáca ligová súťaž a pohár. Ligové súťaže na západ aj na juh od nás sa pomaly ale isto rozbiehajú (pozri kde a kedy sa začne opäť hrať futbal). O dohraní našich dvoch najvyšších súťaží by mala v piatok 22. mája rokovať ÚLK (Únia ligových klubov).

Fakty

Potenciálne dohratie sa týka len prvej, druhej ligy a pohára. Nižšie súťaže sa temer so stopercentnou istotou nedohrajú. O ukončení ročníka rozhodli až na Bratislavský futbalový zväz všetky ostatné regionálne zväzy už dávnejšie. Ak by sa dve najvyššie súťaže dohrávali, tak štart by prichádzal do úvahy najskôr 6. júna. Isté je že akékoľvek zápasy by sa museli odohrať bez divákov. Tí sa na štadióny dostanú najskôr v novej sezóne.

Kto je za a kto proti

Najhlasnejší hlas za dohratie ligy sa zatiaľ ozýva z Tehelného poľa. Ostatné kluby sa k tomu stavajú buď rezervovane, alebo to vyslovene odmietajú.

Slovan

Vzhľadom na aktuálnu tabuľku je prekvapivé, že zrovna Slovan chce silou mocou dohrať. Jeho prvenstvo a nominácia do Ligy Majstrov je nespochybniteľná aj keby sa súťaž nedohrala. To či by sa Slovanu titul udelil je podľa mňa len kozmetická záležitosť (a po skúsenostiach s tým ako s dekorovaním naložil hokejový zväz by som asi nikomu žiadne medaily neposielal). Ak pominieme chvíľkovú slávu a pridanie jedného riadku do rubriky „úspechy“ na webovej stránke je naša liga o kvalifikovaní do európskych pohárov. A tu môže byť Slovan absolútne pokojný. Liga Majstrov je jeho bez debaty.

Peniaze rozhodujú

Vo väčšine líg na západ od nás je hlavnou motiváciou finančné plnenie od sponzorov a televízií. U nás je v hre ešte cca 40 000 euro za televízne práva (to je tak na jednu mesačnú výplatu pre jedného hráča na klub) a ináč len náklady. Ak aj kluby majú u sponzorov dohodnuté prémie za dosiahnutie určitej pozície v tabuľke, tak je veľmi ťažké si predstaviť bezproblémové úhrady takýchto bonusov. Asi žiadna firma sa dnes nepohrnie do platenia čohokoľvek čo priamo nesúvisí s udržaním života vo vlastných prevádzkach.

Ak mi niečo zásadné neuniká (a ak mi uniklo tak mi to iste niekto napíše v komentári), tak každý zápas Fortuna Ligy bez divákov (a často aj s nimi) je pre kluby čistá strata. Dohrať celý zvyšok sezóny (10 kôl) je teda desaťkrát väčšia strata. Finančná motivácia dohratia sezóny teda na Slovensku neexistuje.

A pár ďalších problémov

V prípade dohratia je tu ešte pár podružných problémov. Napríklad čo s hráčmi, ktorí majú zmluvy len do 30.6. Budú sa zmluvy predlžovať, alebo to väčšina klubov dohrá s juniormi. Čo ak niekto z hráčov ochorie? Pôjde do karantény len on, alebo celý tím?

Ďalšou zásadnou otázkou je čo na to fanúšikovia. Zapnú si prenos z Fortuna Ligy keď na inom kanáli pôjde zápas Bundesligy či Premier League?  V júni to nebude o tom ísť sa vyvetrať a povzbudiť svoj klub. Taká možnosť nebude k dispozícii. Rozhodnutie sa bude robiť len s prstom na televíznom ovládači. A to pozíciu slovenskej ligy dosť výrazne zhoršuje.

Ja si myslím …

Na záver teda moja odpoveď na otázku z nadpisu. Napriek tomu, že mám futbal rád tak nevidím pádny dôvod na dohratie slovenskej ligy. Prvá liga navyše skončila po základnej časti, všetky kluby odohrali rovnaký počet zápasov, a tak nie je dôvod ani riešiť kto bude hrať európske poháre. Ak by som bol ten čo má futbalové ligy na starosti tak sústredím všetky sily na to, aby sa na jeseň mohla rozohrať nová sezóna za účasti divákov. Tú aktuálnu je na Slovensku zbytočné dohrávať.

Čo si myslíte vy? Má to zmysel dohrať? Pozreli by ste si v telke radšej zápas Fortuna Ligy alebo Bundesligy? Kľudne mi dajte vedieť do komentárov.

Posted in BLOG and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *