Futbalové ligy na Slovensku = Trhací kalendár

V ošiali hokejových majstrovstiev sveta, mnohým uniká dianie v našich futbalových ligách. Tento víkend skončí Fortuna Liga aj druhá najvyššia súťaž, baráž o postup do Európskej konferenčnej ligy sa dohrá ten budúci . A do ďalších štyroch týždňov sa skončia aj nižšie súťaže.

To čo je inde jasné už pred sezónou, sa na Slovensku rieši za pochodu. Od novej sezóny sa zmení hrací formát tretej ligy a miesto štyroch regionálnych súťaží budú len dve. Ak by ste však chceli vedieť kto potrebuje skončiť na ktorom mieste aby si zahral v budúcom ročníku tretiu ligu tak sa to nedozviete.

Respektíve si to môžete spočítať, ale potrebujete na to doktorát z kombinatoriky.

Dôvodom však nie sú len zložité pravidlá, keďže pri každej zmene formátu, ak máte nižšie súťaže na regionálnom princípe, sa musí myslieť na niekoľko alternatív podľa toho kto zostúpi. Tým najväčším problémom je slovenské špecifikum v podobe neprihlásenia sa mužstva do vyššej súťaže, respektíve odstúpenie z prvej alebo druhej ligy.

V tejto sezóne je to úplne očividné. Sereď napriek tomu, že skončí na piatom mieste Fortuna Ligy, na ďalší rok nedostane licenciu kvôli chýbajúcemu štadiónu. A tak pravdepodobne poputuje do tretej ligy Západ.

Okrem toho je neistý osud Senice, ktorá síce o licenciu žiada, ale je otázne či ju dostane. A ak nie, tak nikto netuší či padne do tretej ligy Západ, alebo to bude úplny koniec futbalu v Senici.

Čo sa týka druhej ligy, tiež je tam pár kandidátov na finančný kolaps. Z postupujúcich mužstiev z tretích líg tiež nie je úplne isté kto si trúfne podať prihlášku a kto nie.

A tento faktor priamo ovplyvňuje koľko tímov z aktuálnych tretích líg Bratislava a Západ postúpi do novovytvorenej tretej ligy Západ. Situácia na východe asi príliš odlišná nebude.

A tak je zloženie súťaží veľkou neznámou. To ako ligy dopadnú je jedna vec, ale potom príde rozhodovanie na zväze. A tam už nepôjde o športovú výkonnosť, ale o tú ekonomickú.

To, že v slovenskom futbale nie je dostatok peňazí si hovoriť nemusíme. Avšak to nie je jediný problém.

Aj v poslednom kole Fortuna Ligy môžeš vyhrať 25 000€. A to všetko zadarmo, stačí len uhádnuť výsledky zápasov tu.

Zoberme si príklad Serede, ktorá vo Fortuna Lige na výnimku odohrala štyri sezóny so slušnými výsledkami. Avšak tú výnimku dostávala na prechodné obdobie kým si dobuduje štadión. A nič v zlom, ale to naozaj niekto v roku 2019 veril, že v Seredi sa vybuduje štadión s prvoligovými parametrami? Nie, že by som to Seredi neprial, ale ekonomicky by to nedávalo absolútne žiaden zmysel.

Ďalším príkladom je Senica, o ktorej sa už niekoľko rokov dočítate hlavne o dlhoch, odchádzajúcich hráčoch a arbitrážnych konaniach. Napriek tomu rok čo rok licenciu získava.

A to je len viditeľná špička ľadovca.

Čím nižšie pôjdete tým viac výnimiek a prižmúrených očí nájdete.

Celý tento zmätok, zvýraznený zmenou formátu nižších súťaži, je vyslovene nedôstojný.

Fanúšik treťoligového klubu sa ani po odohratí posledného kola ešte nedozvie či o rok bude chodiť o súťaž vyššie, alebo nebodaj dokonca nižšie. Čierny, ale nie úplne nereálny scenár je, že v mnohých tímoch z nižších súťaží ešte na začiatku prípravy nebudú na isto vedieť, ktorú súťaž budú hrať.

A to radosti z futbalu nepridáva.

Posted in BLOG.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *