Futbalové lopty – všetko čo ste chceli vedieť

Futbalová lopta je pre každého chlapca statusový symbol. Nie je futbalistu, ktorý by doma nemal aspoň jednu. Nakoniec „futbalka“ je asi aj najčastejší darček pre chlapcov od troch do dvadsiatich rokov. Ak teda máte za úlohu futbalovú loptu kúpiť, tak tu nájdete všetko potrebné, aby ste trafili s kúpou do čierneho a futbalista zase do bránky.

Z čoho sa vyrábajú futbalové lopty

Kedysi sa futbalové lopty vyrábali z kože. V starších filmoch, prípadne záznamoch futbalových zápasov inú futbalovú loptu nenájdete. Dnes sú futbalové lopty robené buď zo syntetickej kože, alebo priamo z polyuretánu.

Nevýhodou kožených lôpt bolo, že v prípade dažďa, alebo mokrej zeme príliš nasiakli vodou a boli ťažké. Každá strela potom bolela. Útočníka noha, brankára ruky. Dnešné lopty z moderných materiálov majú oveľa lepšie vodoodolné vlastnosti.

Vnútro lopty je z latexu, vonkajšok z polyuretánového materiálu alebo syntetickej kože je tvorený 32 dielmi. Diely sú spájané buď lepením, šitím alebo tepelne.

Lopty Adidas, Nike, DerbyStar za skvelé ceny tu.

Aké veľké sú futbalové lopty

Pravidlá určujú rozmery futbalovej lopty pre jednotlivé vekové kategórie. (viď. tabuľka nižšie)

VeľkosťObvodVáhaPre hráčov vo veku
Veľkosť 569 - 71 centimetrov410 - 450 gramov13 rokov a viac
Veľkosť 463 - 66 centimetrov350 - 390 gramov8 až 12 rokov
Veľkosť 358 - 61 centimetrov350 - 390 gramovdo 8 rokov

...

Značka versus „neznačka“?

Toto je večná otázka pre každého kupujúceho. Investovať viac do produktu renomovanej značky, alebo menej do lopty od neznámeho výrobcu. Cenovo sa futbalové lopty pohybujú od 8 do 150 eur. Záleží od toho ako veľmi budete loptu používať a teda ako často ju budete musieť meniť. Zároveň je dobré vedieť či si vy alebo obdarovaný futbalista potrpí na konkrétnu repliku oficiálnej lopty k niektorej z udalostí. V tom prípade budete musieť investovať do lopty o dosť viac.

ADIDAS AL RIHLAADIDAS FINALE ISTANBULADIDAS UNIFORIADERBYSTAR BUNDESLIGA
Oficiálna lopta MS v Katare 2022Oficiálna lopta finálového zápasu Ligy Majstrov 2020Oficiálna lopta EURO 2020Oficiálna lopta Bundesligy 2019/2020 (Zimná verzia)
Kúpiť oficiálnu loptu MS 2022 môžete tuPre cenu a viac informácii kliknite semPre cenu a viac informácii kliknite semPre cenu a viac informácii kliknite sem

Okrem značky na lopte často narazíte aj na logo FIFA. FIFA ako zastrešujúca futbalová asociácia certifikujú produkty jednotlivých výrobcov. Podľa toho ako obstoja v testoch vydáva tri druhy certifikátov. Najvyšším je FIFA QUALITY PRO (až 65% certifikovaných lôpt má tento certifikát), nasleduje FIFA QUALITY a tretím certifikátom je IMS – International Match Standard. Pre bežné používanie je úplne jedno aký certifikát vaša lopta bude mať, za predpokladu, že sa hraním futbalu neživíte.

Lopty Adidas, Nike, DerbyStar za skvelé ceny tu

Ak vám záleží na tom, aby išlo o repliku „šampionátovej lopty“, ponúkame prehľad toho ako Adidas nazýval jednotlivé produkty pre konkrétne šampionáty a iné dôležité udalosti.

ŠampionátOficiálna lopta
Mexico 1970adidas Telstar
Nemecko 1974adidas Telstar Durlast
Argentína 1978adidas Tango Durlast
Španielsko 1982adidas Tango Espana
Mexiko 1986adidas Azteca
Taliansko 1990adidas Etrusco
USA 1994adidas Questra
Francúzsko 1998adidas Tricolore
Japonsko, Južná Kórea 2002adidas Fevernova
Nemecko 2006adidas Teamgeist
Južná Afrika 2010adidas Jabulani
Brazília 2014adidas Brazuca
Rusko 2018adidas Telstar 18
Katar 22adidas Al Rihla

Lopty Adidas, Nike, DerbyStar za skvelé ceny tu

Akú futbalovú loptu kúpiť?

Finálne rozhodnutie nakoniec záleží od toho ako budete futbalovú loptu používať. Ak ide o loptu na každodenné kopanie nielen na trávniku, ale aj na betónových či asfaltových povrchoch, tak odporúčam ísť do lacnejších lôpt, ktoré sú však plnohodnotné. Zároveň to bývaju často tréningové verzie zápasových lôpt. Kvalitou podobné, cenou oveľa lacnejšie. Investícia 20 – 30 euro nie je tak veľa, aby vás mrzelo keď sa na tvrdom povrchu lopta zničí.

NIKEADIDAS UNIFORIA TRAININGPUMA TEAM
Cena od 13€Cena od 25€Cena od 40€
Kúpiť môžete tuKúpiť môžete tuKúpiť môžete tu

Ak kupujete darček pre futbalistu, ktorý hráva hlavne na trávnatých povrchoch, tak by som neváhal ísť do vyšších cenových kategórii. Nemusí to byť hneď Adidas Uniforia za 120€, ale okolo 80 až 100 euro asi budete musieť investovať.

ADIDAS AL RIHLAADIDAS FINALE ISTANBULADIDAS UNIFORIADERBYSTAR BUNDESLIGA
Oficiálna lopta MS v Katare 2022Oficiálna lopta finálového zápasu Ligy Majstrov 2020Oficiálna lopta EURO 2020Oficiálna lopta Bundesligy 2019/2020 (Zimná verzia)
Kúpiť oficiálnu loptu MS 2022 môžete tuPre cenu a viac informácii kliknite semPre cenu a viac informácii kliknite semPre cenu a viac informácii kliknite sem

Posted in RECENZIE and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *