Futbalové lopty – všetko čo ste chceli vedieť

Futbalová lopta je pre každého chlapca statusový symbol. Nie je futbalistu, ktorý by doma nemal aspoň jednu. Nakoniec „futbalka“ je asi aj najčastejší darček pre chlapcov od troch do dvadsiatich rokov. Ak teda máte za úlohu futbalovú loptu kúpiť, tak tu nájdete všetko potrebné, aby ste trafili s kúpou do čierneho a futbalista zase do bránky.

Celá ponuka futbalových lôpt za dobré ceny tu

Z čoho sa vyrábajú futbalové lopty

Kedysi sa futbalové lopty vyrábali z kože. V starších filmoch, prípadne záznamoch futbalových zápasov inú futbalovú loptu nenájdete. Dnes sú futbalové lopty robené buď zo syntetickej kože, alebo priamo z polyuretánu.

Nevýhodou kožených lôpt bolo, že v prípade dažďa, alebo mokrej zeme príliš nasiakli vodou a boli ťažké. Každá strela potom bolela. Útočníka noha, brankára ruky. Dnešné lopty z moderných materiálov majú oveľa lepšie vodoodolné vlastnosti.

Vnútro lopty je z latexu, vonkajšok z polyuretánového materiálu alebo syntetickej kože je tvorený 32 dielmi. Diely sú spájané buď lepením, šitím alebo tepelne.

Aké veľké sú futbalové lopty

Pravidlá určujú rozmery futbalovej lopty pre jednotlivé vekové kategórie. (viď. tabuľka nižšie)

VeľkosťObvodVáhaPre hráčov vo veku
Veľkosť 569 - 71 centimetrov410 - 450 gramov13 rokov a viac
Veľkosť 463 - 66 centimetrov350 - 390 gramov8 až 12 rokov
Veľkosť 358 - 61 centimetrov350 - 390 gramovdo 8 rokov

Značka versus „neznačka“?

Toto je večná otázka pre každého kupujúceho. Investovať viac do produktu renomovanej značky, alebo menej do lopty od neznámeho výrobcu. Cenovo sa futbalové lopty pohybujú od 8 do 30 eur. Záleží od toho ako veľmi budete loptu používať a teda ako často ju budete musieť meniť. Zároveň je dobré vedieť či si vy alebo obdarovaný futbalista potrpí na konkrétnu repliku oficiálnej lopty k niektorej z udalostí.

Prehľad najlacnejších futbalových lôpt nájdete tu

Okrem značky na lopte často narazíte aj na logo FIFA. FIFA ako zastrešujúca futbalová asociácia certifikujú produkty jednotlivých výrobcov. Podľa toho ako obstoja v testoch vydáva tri druhy certifikátov. Najvyšším je FIFA QUALITY PRO (až 65% certifikovaných lôpt má tento certifikát), nasleduje FIFA QUALITY a tretím certifikátom je IMS – International Match Standard.

Osobne by som sa orientoval na lopty okolo 20 -25 eur. Za túto cenu dostanete kvalitné futbalové lopty Adidas a Puma.

Porovnanie najpredávanejších futbalových lôpt nájdete tu

Ak vám záleží na tom, aby išlo o repliku „šampionátovej lopty“, ponúkame prehľad toho ako Adidas nazýval jednotlivé produkty pre konkrétne šampionáty.

ŠampionátOficiálna lopta
Mexico 1970adidas Telstar
Nemecko 1974adidas Telstar Durlast
Argentína 1978adidas Tango Durlast
Španielsko 1982adidas Tango Espana
Mexiko 1986adidas Azteca
Taliansko 1990adidas Etrusco
USA 1994adidas Questra
Francúzsko 1998adidas Tricolore
Japonsko, Južná Kórea 2002adidas Fevernova
Nemecko 2006adidas Teamgeist
Južná Afrika 2010adidas Jabulani
Brazília 2014adidas Brazuca
Rusko 2018adidas Telstar 18
Finále Ligy Majstrov 2017/2018adidas Performance Champions League Finale

Posted in RECENZIE and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.