Hapal odvolaný, ale pomôže to?

Tak Pavel Hapal bude v utorok odvolaný z pozície trénera našej reprezentácie. Na základe našich posledných výkonov je to pochopiteľné rozhodnutie. Avšak vzhľadom na to, že sme pred finále baráže o EURO 2020, tak to trocha prekvapí. Aj keď viac ma prekvapuje akčnosť SFZ ako fakt, že odvolávajú trénera štyri týždne pred zápasom roka.

Základnou otázkou však je či táto zmena trénera zvyšuje naše šance na postup na ME a záchranu v divízii B Ligy Národov.

Hej, trocha rešpektu a citu poprosím

Predtým ako napíšem svoj názor na vyššie uvedenú kľúčovú otázku, musím najprv zdvihnúť obočie nad týmto krokom vedenia našeho futbalového zväzu.

Pavlovi Hapalovi minulý týžden vyšiel pozitívny test na COVID. V tomto čase sa tak pravdepodobne musí zdržiavať v karanténe.

Priebeh ochorenia je u neho mierný, respektíve nemal ešte v stredu minulý týždeň žiadne symptómy. Napriek tomu vedomie, že je infikovaný asi nie je úplne príjemné.

A v takejto citlivej chvíli mu SFZ pravdepodobne telefonicky oznámi, že mu ukončujú zmluvu. Asi nikto z nás by nechcel dostať výpoveď počas PNky.

Bolo by fajn, keby sme hlavne zostávali ľudmi.

A pomôže to k postupu?

A teraz poďme k samotnému futbalu.

Postúpime na ME?

View Results

Loading ... Loading ...

Ak sa niekto pýta či je odvolanie Hapala pochopiteľné, tak odpoveď je jasná. Posledných päť zápasov bola naša reprezentácia tragická.

Obhajobu Hapala možno postaviť len na postupe cez Írov. A ten prišiel po penaltovom rozstrele, ktorý aj samotní hráči označili ako lotériu.

Nie je teda o čom, ak si odmyslíme načasovanie odvolania, ku ktorému som už čo to napísal vyššie.

Nástupca ešte nie je jasný, aj keď veľa novinárov píše, že to bude Štefan Tarkovič, bývalý asistent za čias Jána Kozáka. Niektoré média síce spomínajú aj Weissa staršieho, ale ten má solídne rozohratý postupový boj s reprezentáciou Gruzínska, takže s ním by som nepočítal.

Osobne by som skôr popremýšľal nad Kozákom mladším.

Výsledky v Slovane mal a ukázal, že si vie poradiť aj s „hviezdami“, ktorým sa nechce alebo im to nejde. Jediné čo nezvládol je spupnosť svojho nadriadeného.

Bez ohľadu na to kto sa stane novým trénerom je však jasné, že s nejakou zásadnou zmenou počítať nemôžeme.

Nominácia na zrazy nebude iná ako bola tá posledná alebo predposledná Hapalova. Iste, možno sa zmení meno alebo dve (napokon Boženík je zdá sa mimo kvôli zraneniu), ale kostra tímu zostane rovnaká.

Možno príde Škrtel, aj keď ja by som do toho experimentu nešiel. Stále mám v hlave tie nezmyselné vylúčenia a ťažkopádnosť pri zakladní útokov.

Tá zmena sa teda musí udiať v kabíne. Nový tréner musí priniesť systém, ktorý sme nemali a musí pre neho nadchnúť hráčov.

Bude mať na to presne tri dni počas reprezentačného zrazu pred odletom do Severného Írska.

A to je úloha nadmieru ťažká.

Podľa mňa teda zmena trénera naše šance príliš nevylepšuje. Možno o percento či dve, ak je pravdivé to príslovie o novej metle, ktorá lepšie zametá.

V skutočnosti sme na tom však presne rovnako ako včera či predvčerom. Šamce sú 50 na 50.

Motiváciou vedenia zväzu bolo skôr ukázať, že niečo robia a skúšajú. Aspoň ich nemôže nikto obviniť z nečinnosti.

Istotu, že toto je riešenie, ktoré pomôže nemajú. A to riešenie momentálne asi nemá v hlave nikto.

Zároveň by som teraz asi novému trénerovi nedával zmluvu na viac ako na nasledujúce tri zápasy. Ak postúpime na EURO tak si iste zaslúži predĺženie zmluvy.

Ak však nie, budeme môcť v januári začať s čistým stolom, v skupine C Ligy Národov s cieľom dostať sa na Majstrovstvá Sveta 2022.

Posted in BLOG and tagged , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *