Meniť či nemeniť teraz reprezentačného trénera?

V tomto roku čakajú našu reprezentáciu už len dva novembrové zápasy v kvalifikácii MS so Slovinskom a Maltou. Postúpiť už nemôžeme a tak sa asi neubránime vnímaniu týchto zápasov ako priateľských. Zároveň je toto moment, keď môžeme naplno začať debatovať o tom kam by sa naša reprezentácia mala posunúť a hlavne pod koho vedením. A nemali by o tom diskutovať len fanúšikovia. Rozhodne by sa tomu mal venovať aj výkonný výbor futbalového zväzu aj sám prezident SFZ Kováčik.

My si teda dovolíme túto debatu odštartovať.

Ešte predtým ako sa dostaneme ku konkrétnym menám potenciálnych reprezentačných trénerov, tak si musíme povedať čo nás v reprezentačnom futbale čaká a aké sú naše očakávania.

Čo nás čaká v reprezentačnom futbale v nasledujúcich rokoch?

2021

Ako sme už vyššie napísali v tomto roku si zahráme už len dvakrát. 11. a 14. novembra najprv doma so Slovinskom a potom vonku na Malte. Hráme o tretie miesto v skupine a česť a tak cieľom musia byť víťazstvá a zároveň hra, ktorá fanúšika nadchne.

Porazíme Slovinsko? Kurz je cez 2,00. Tipnite si tu.

2022

V roku 2022 sa budú v decembri hrať Majstrovstvá Sveta v Katare, ale tie si pozrieme len ako diváci. Našu reprezentáciu čaká na jar jeden alebo dva prípravné zápasy a potom v júni a septembri šesť zápasov nového ročníka Ligy Národov.

A túto súťaž by sme určite nemali podceniť. Jednak sa z nej bude dať postúpiť do play-off kvalifikácie na ME 2024, zároveň je priam nutnosťou vyhrať skupinu a postúpiť zase o ligu vyššie. Ak ste totiž už zabudli, tak v poslednom ročníku sme skončili posledný a zostúpili z ligy B do ligy C. A tak miesto súperov typu Česko alebo Škótsko nás v tom lepšom prípade čaká Turecko alebo Grécko, v tom horšom Gibraltar alebo Faerské Ostrovy (los skupiny sa uskutočni 16.12.2021).

Cieľom teda musí byť jednoznačne postup bez ohľadu na to koho nám nalosujú do skupiny.

Na jeseň, v novembri, si zrejme opäť zahráme dva alebo tri prípravné zápasy.

2023

Rok 2023 bude kvalifikačný. Tentokrát pôjde o Majstrovstvá Európy 2024 a tam by sme nemali chýbať. Pri 24 účastníkoch je totiž priam povinnosťou kvalifikovať sa. Prečo povinnosť? Lebo tak na tom náš futbal jednoducho je.

Pod koho vedením v roku 2022?

Do úvahy prichádzajú dva varianty. Tým prvým je pokračovať pod vedením Štefana Tarkoviča, tým druhým vymenovanie nového trénera.

Štefan Tarkovič – zlý začiatok, ale zlepšenie prichádza

Ak by ste sa ma spýtali v lete po majstrovstvách Európy tak vám bez zaváhania poviem, že Tarkovič musí skončiť. Dnes to už nevidím tak jasne.

Tarkovič totiž zmenil hru tímu na nepoznanie. Na jednej strane je škoda, že mu to trvalo tak dlho. Na strane druhej buďme radi, že sa dokázal poučiť z neúspechov.

Hra tímu v septembri a októbri je úplne iná. Dá sa na ňu pozerať aj keď neprináša želané výsledky v dostatočnej miere. Ale výsledky by prísť mohli ako sme videli naposledy v Chorvátsku. Navyše sa Tarkovič nebál zaradiť nových hráčov do zostavy ako je Almasi. Začali sme hrať s útočníkom a ofenzíva nie je len trpenou súčasťou hry reprezentácie, ale stala sa prioritou.

Kto by to vedel robiť lepšie ako Tarkovič?

Ak by sme zvažovali výmenu, tak kľúčovou otázkou nie je meno nového trénera, ale či by dokázal robiť veci lepšie ako Tarkovič.

Z voleja ma napadajú tri mená Vladimír Weiss, Adrián Guľa, Martin Ševela. Ak vás napadne niekto ďalší tak ho smelo napíšte do komentárov.

U všetkých troch však vidím nejakú prekážku.

Vladimír Weiss by veci robil určite inak ako Tarkovič. Avšak momentálne je jeho misiou Slovan a úloha je jasná. Spraviť z neho pravidelného účastníka európskych pohárov a aspoň raz si s ním zahrať Ligu Majstrov. Neviem si predstaviť, že by vymenil každodennú prácu za desať reprezentačných zápasov ročne. Weiss prichádza do úvahy jedine ak sa poháda s Kmotríkom, alebo ak mu umožnia robiť reprezentačného trénera ako vedľajší pracovný pomer. A to podľa mňa nie je dobré riešenie.

Adrián Guľa bol považovaný za reprezentačného trénerského korunného princa. Po neúspešnom pôsobení vo Viktorii Plzeň však jeho renomé mierne upadlo a s Wislou Krakow zatiaľ dieru do sveta tiež neurobil.

Martin Ševela sa nám trocha stratil z očí po jeho odchode do Saudskej Arábie, ale nemali by sme na neho zabudnúť. Mne sa jeho práca vždy páčila a ak by sme museli mať nového trénera tak by bol moja voľba on.

Okrem našich trénerov je vždy možnosť pozrieť sa do zahraničia. Napokon videli sme čo s maďarskou reprezentáciou urobil taliansky a predtým nemecký tréner. Avšak tu vidím zásadný problém. Vzhľadom na renomé aj finančné možnosti zväzu sa môžeme pozerať po tréneroch z tretieho radu. Zidane je síce bez práce, ale ten telefónne čísla s predvoľbou +421 nedvíha. A tak otázka znie koho by sme vlastne oslovili? A tu vidím nevýhodu Jána Kováčika oproti takému Šatanovi. Tomu stačí pospomínať si na svojich bývalých trénerov a hneď má A4ku plnú mien potenciálnych kandidátov. Kováčik sa musí spoľahnúť na externé rady a tak by to najskôr vyšlo na niekoho z Čiech. A to sme už raz skúšali a nevyšlo.

Ako to vídite vy?

Mal by zostať Tarkovič trénerom reprezentácie aj v roku 2022?

  • Nie (63%, Počet Hlasov 47)
  • Áno (37%, Počet Hlasov 28)

Hlasovalo: 75

Loading ... Loading ...

Ako by som sa rozhodol ja?

Ak by som bol šéfom zväzu ja tak nechám Štefana Tarkoviča pri reprezentácii do septembra 2022. A podmienky by boli jasné. Vyhrať skupinu Ligy Národov a hrať tak aby sme sa za to nemuseli hanbiť. Ak naša reprezentácia v Lige Národov uspeje, tak by som mu predĺžil zmluvu aj na kvalifikáciu ME 2024. Ak neuspejeme, tak v septembri 2022 vymenovať nového trénera. Ten dostane k dispozícii prípravné zápasy na jeseň 2022 a bude si môcť pripraviť mužstvo na rok 2023 a kvalifikačné boje o majstrovstvá Európy.

A čo vy? Súhlasite?

Porazíme Slovinsko? Kurz je cez 2,00. Získajte 50€ a Tipnite si tu.

 

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *