Môj názor: Severné Írsko – Slovensko (kvalifikácia na ME 2020)

Jonny Evans si zaslúži miesto v sieni slávy slovenského futbalu hneď vedľa Seweryna Gancarczyka. Pre neskoršie narodených Gancarczyk je muž, kedysi obranca poľskej reprezentácie, ktorý nám vystrieľal postup na MS 2010. Jonny Evans je zase človek bez ktorého a jeho dvoch chýb sa dnes netešíme z postupu na Majstrovstvá Európy 2020 (ktoré sa odohrajú v roku 2021).

Je to kruté, ale je to tak. Jonny Evans dvakrát podcenil prichádzajúcu loptu a raz Kucka a raz Ďuriš jeho zaváhanie využili. Oslava dnes večer bude iste veľmi dlhá a náročná.

Úspech či povinnosť?

Sláviť však môžeme len fakt, že sme sa kvalifikovali. Inak však nie je moc čo oslavovať.

Napokon postup sme vybojovali cez Severné Írsko. V predĺžení.

Sme medzi 24 najlepšími mužstvami Európy. Z 55 mužstiev, ktoré sa o účasť uchádzali.

S odretými ušami sme sa teda dostali do tej lepšej polovice. A to mi už ako až taký veľký dôvod na oslavu nepripadá.

Krutá realita sa nezmenila. Hráme slabo.

Ak sa obzrieme za celým zápasom so Severným Írskom, tak ma napadá niekoľko postrehov.

Obrana hrala solídne a nerobila chyby. Ale len v prípade, že Severní Íri hrali tie svoje centre do šestnástky. V momente keď si loptu nahrali a rozbehli sa priamo tak sme mali problém.

Našťastie to spravili len dvakrát ku koncu druhého polčasu. V tom prvom prípade si Škriniar zrazil loptu do siete a ukázal, že Škrtela už naozaj nepotrebujeme. V tom druhom prípade nás zachránila žrď.

A teraz si predstavme, že nebudeme čeliť Severným Írom, ale napríklad takému Poľsku s Lewandovskim v útoku, alebo Španielsku. To nám asi dobré hlavičkovanie nepomôže.

Smerom dopredu sme toho príliš neukázali. Držať loptu po väčšine zápasu je síce fajn, ale keď z toho nie sú šance, tak je nám to na nič.

Je vidno, že keď to nejde Hamšíkovi nemá ho kto nahradiť.

Úloha čislo jedna je teda zabezpečiť, aby Hamšík pred Majstrovstvami Európy hrával. Ideálne aby to nebolo v Číne, ale to sa nám asi nepodarí.

Druhou úlohou je mať okrem Boženíka aj iného útočníka. Duda sa dnes síce snažil, ale útočník to nie je.

Nedokážem o dnešnom zápase povedať, že ho vyhral lepší. Vyhral ho ten kto urobil menej chýb.

A tak sa zaslúžene radujeme z postup. Určite by som to však nenazýval úspechom.

A teraz nás čaká veľa práce

Dnešok by mal byť začiatok tvrdej práce, aby sme budúce leto horko nezaplakali.

Napokon dnešný výkon by sme zopakovali aj pod Hapalom. Len Weiss mladší by nesedel na lavičke v Belfaste ale doma pred televízorom.

Je jedno či zostane trénerom Tarkovič, alebo príde Vrba, alebo Weiss. Musíme zmeniť spôsob ako hráme, inak sa pre nás EURO 2020 zmení na katastrofu.

Máme sedem mesiacov na to aby sme vymysleli ako hrať atraktívne a útočne. Musíme sa prestať spoliehať na to, že to všetko ubránime a dáme šťastný gól.

Nebude to fungovať do nekonečna.

Aj keď jeden možný scenár ako zvíťaziť aj so súčasnou hrou tu je. Vzor Grécko 2004.

Kto si už nepamätá, tak to boli Majstrovstvá Európy kde Češi hrali tak dobre, že aj s hráčmi z lavičky porazili Nemcov. Mali na titul, ale stretli Grékov v semifinále. A prehrali 0:1.

A to isté sa stalo aj Portugalcom vo finále.

Nie že by Gréci hrali taký skvelý futbal. Oni len perfektne bránili, kazili a nudili. Ale titul Majstrov Európy im už nikto nezoberie.

Na čo sa môžeme tešiť

Aby sme však skončili veselšie.

Nezabudnite si do kalendára poznačiť tieto dátumy. Pondelok 14.6. 2021 o 18:00 hráme s Poľskom, piatok 18.6.2021 o 15:00 hráme so Švédskom a v stredu 23.6.2021 o 18.00 so Španielskom. Ak chcete rovno kupovať letenky a rezervovať ubytovanie, tak prvé dva zápasy odohráme v Dubline, ten posledný v španielskom Bilbae (za podmienky, že sa to všetko ešte nepomení kvôli korone).

Tak na zdravie a dovidenia na EURO 2020 budúci rok.

Posted in BLOG and tagged , , , .

2 Comments

  1. no hlavne kamo, v decembri je zreb na kvalifikaciu MS2022 a prve tri zapasy odohrame uz v marci 2021… cize pred Eurom… makat tak treba hned ak nam utecie zaciatok, tak na postup mat nebudeme, vid kvalifikacia MS2018, kde se na jej zaciatku zbytocne (nezmyselnymi Kozakovymi nominaciami – treba si naliat cisteho vina) sratili zbytocne body s ENG a SLO, ktore nam na jej konci chybali na postup aspon do baraze…

    • Bez ohľadu na los, postup na MS 2022 bude extra ťažký. Priamo postupuje víťaz skupiny, druhý ide do 12 členého play-off. Dokopy len 13 mužstiev z 55, to asi nedáme, respektíve aj s o 50% lepšími výkonmi ako hráme teraz je naša šanca veľmi nízka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *