Múzeum Cristiana Ronalda, Funchal, Madeira [navštevujeme nielen futbalové štadióny]

Vždy keď sa ocitnem v novom meste tak sa snažím navštíviť miestny futbalový štadión. Nie vždy to však vyjde. V hlavnom meste Madeiry, Funchale sú dva známe štadióny. V štvrti Sao Martinho je štadión Maritima Funchal Estádio dos Barreiros a v štvrti Monte, nedaľeko botanickej záhrady je Estádio de Madeira, na ktorom hráva C.D. Nacional Madeira.

Ako to už býva, tak medzi oboma tímami je veľká rivalita, ale momentálne si derby fanúšikovia užijú len v druhej portugalskej lige. V prvej lige sa derby hralo naposledy v sezóne 2020/2021. Nacional odvtedy hrá v lige druhej, Maritimo do druhej lige zostúpilo až v minulej sezóne 2022/2023.

Oba kluby boli založené v roku 1910 a podľa mňa je v posledných rokoch jednoznačne úspešnejšie Maritimo. Avšak Nacional má nepochybne slávnejšieho odchovanca, ku ktorému sa už za chvíľu dostaneme.

Najprv však poďme k štadiónom. Na návštevu som sa vybral len na štadión Estádio Barreiros, na ktorom hráva Maritimo. Má dvojnásobnú kapacitu ako štadión Nacionalu (10 932 versus 5 132 miest) a navyše je bližšie centra, kým štadión Nacionalu je hore na kopci.

Estádio dos Barreiros

Estádio dos Barreiros

Bohužiaľ štadión Maritima bol zatvorený a tak môžem ponúknuť len pár fotiek zvonku. Dojem z exteriéru je vynikajúci, štadión vyzerá naozaj moderne a útulne. Rekonštrukcia z roku 2016 sa zjavne vydarila. K dispozícii je aj fan shop, ktorý bol však tiež zatvorený.

Logo Maritima Funchal pred vchodom do fun shopu

Logo Maritima Funchal pred vchodom do fan shopu

Keďže Funchal sa rozkladá na kopcoch, tak sa architekti museli vyhrať s vyrovnaním terénu a jedna z tribún sa nachádza na úrovni jednej z ulíc a po vstupe musíte na svoje miesto zostúpiť nižšie (ak nesedíte vo VIPke).

Estádio dos Barreiros - kopce a more

Estádio dos Barreiros – kopce a more

Zo štadióna sú naozaj úchvatné výhľady, takže ak je aj futbal nudný, oči sa určite nenudia. A ak máte lepšie oči ako ja tak vidíte v diaľke aj štadión najväčšieho konkurenta.

Estadio de Madeira

Výhľad na štadión konkurenta

Návšteva štadióna teda nevyšla, ale to neznamené, že sa bude futbalový fanúšik na Madeire nudiť. Už prílet do Funchalu znamená, že pristanete na letisku Cristiana Ronalda a pri východe z neho miniete jeho bustu.

Prekvapivo však Ronaldo na vás nevyskočí z každého kúta, aj keď je to asi najlepšia téma na otvorenie debaty s miestnymi.

Múzeum CR7

Futbalový fanúšik sa však nenechá odradiť a vie, že vo Funchale je aj múzeum CR7. Je trocha zvláštne ak má múzeum žijúci človek, ale od návštevy nás to neodradilo.

Múzeum CR7 sa nachádza priamo na nábreží vo Funchale, pod kasínom, zhruba päťnásť minút peši od stanice lanovky, ktorá vozí turistov na kopec a oproti terminálu kde parkujú výletne lode.

Múzeum CR7, Funchal, Madeira

Vchod do múzea neminiete

Nie je asi náhoda, že múzeum sa nachádza v budove hotela, ktorý nesie Ronaldovo meno. Otváracie hodiny múzea sú od 10.00 do 17.00 a vstupné je prijateľných päť euro.

Ak pôjdete okolo múzea mimo otváracích hodín tak sa môžete odfotiť aspoň so sochou Cristiana v životnej veľkosti. Schválne si všimnite, na ktorých miestach ho fanúšikovia chytajú pre šťastie.

Socha Ronalda pred múzeom

Aj v noci je tam

Po zakúpení vstupenky zídete v múzeu o poschodie nižšie a ocitnete sa v miestnosti veľkej ako telocvičňa. Na prvý pohľad to vyzerá, že Cristiano už doma v garáži nemal kam ukladať trofeje a spomienkové predmety tak si ich presťahoval sem.

Zlatá Lopta 2016

Zlatá Lopta 2016 – hádam je to originál

Nachádza sa tu jeho prvá registračka aj dresy všetkych tímov, za ktoré vo svojej kariére hral.

Prvá registračka

Prvá registračka – Je to naozaj on?

Okrem toho sú tu ešte ďalšie dve sochy, schválne hádajte koho,  a kopec trofejí. Zlatá lopta, zlatá kopačka, či repliky pohárov za víťazstvo v Lige Majstrov aj Interkontinentálnom pohári.

Okrem toho sa na niekoľkých obrazovkách premietajú Ronaldové góly a v rohu máte šancu nechať si urobiť fotku, na ktorej s Ronaldom vyzeráte ako najlepší kamaráti (jedna stojí päť euro a Ronaldo je na nej v reprezentačnom drese).

Pri odchode sa ešte určite zastavte v mini-obchode so suvenírmi s logom CR7. Kúpiť si tam môžete tú kamarátsku fotku, ktorú ste si s Ronaldom urobili dole v múzeu a aj množstvo iných spomienkových predmetov. Tričká, mikiny, kopačky ale aj kľúčenky tam čakajú na vás. Na prvý pohľad vás zaskočia cenovky, ale ak ste naozajstný fanúšik Cristiana Ronalda tak to nebudete riešiť a nakúpite.

Návšteva múzea CR7 vám zaberie zhruba 20 až 40 minút podľa toho ako veľmi vyznávate Ronaldov kult a ako dlho sa chcete pozerať na rôzne futbalové trofeje. Je to zaujímavý zážitok, ktorý proste k Funchalu a Madeire patrí. A ak futbalový fanúšik nie ste tak vedzte, že v tomto múzeu sa nachodíte určite menej ako v botanickej záhrade či na levádach. Takže neváhajte a užite si to.

Galéria Múzeum CR7, Funchal, Madeira:

Galéria Estádio dos Barreiros, Funchal, Madeira:

Posted in BLOG, Futbalové štadióny, Zahraničné futbalové štadióny and tagged , , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *