Slovenský záložník novou hviezdou Bundesligy

Nie je to tak dávno, keď slovenskí futbaloví fanúšikovia meno László Bénes možno ani nepoznali. Rodák zo Šamorína sa v „tínedžerskom“ veku cez Győr dostal v sedemnástich rokoch do kádru MŠK Žilina. Maďarský klub mal v tom čase veľké finančné problémy. Prestup práve pod Dubeň dával vzhľadom na prácu s mládežou, jej zapracovanie v tréningovom a následne aj ligovom procese zmysel. Vtedy útly technický záložník sa v priebehu niekoľkých mesiacov usadil v základnej zostave trénera Adriána Guľu, ktorý jeho talent rozvíjal. Nebál sa ho postaviť na viacerých postoch, aby z neho spravil komplexného záložníka. V necelých 19 rokoch zaňho MŠK Žilina údajne zinkasovala takmer 6 miliónov EUR a Bénesa predala v lete roku 2016 do Borussie Mönchengladbach.

Opäť je možné tvrdiť, že jeho prestup práve do „Gladbachu“ bol logický. Klub výborne pracuje s mládežou. Aby jeho adaptácia prebehla ešte hladšie, do Borussie putoval aj jej bývalý slovenský hráč Igor Demo, ktorý kvôli tomu prerušil svoj trénerský angažmán v Nitre. Hráč však z dôvodu zranení do hry v prvých sezónach výrazne nezasiahol. Jarnú časť sezóny 2018/2019 strávil na hosťovaní v nemeckom teame Holstein Kiel. Opäť logická voľba. Kiel hral útočný futbal a pohyboval sa v hornej časti tabuľky druhej ligy. Bénes ostal na očiach, v nemeckom prostredí a naviac odohral 16 zápasov.

Od svojho návratu je Bénes stabilnou súčasťou A tímu Borussie Mönchengladbach. Nastupuje prakticky v každom zápase a to aj napriek veľkej konkurencii. Zahráva priame kopy a štandardné situácie. Podľa nemeckého portálu Kicker má v doterajšom priebehu sezóny najlepšiu priemernú známku (2,60) spomedzi všetkých hráčov svojho klubu, ktorý naviac vedie ligovú tabuľku. Toto je veľký úspech pre náš futbal. „Poriadne drie, uvažuje v správnom hernom priestore a zakladá útočné akcie. V súčasnosti je pre našu hru dôležitým faktorom. Charakterizuje ho, že chce mať vždy loptu a je veľmi snaživý.“, povedal o našom záložníkovi Marco Rose, tréner Borussie Mönchengladbach.

Pesimista by možno podotknol, že nadpis článku je nadnesený. Že takýchto hráčov sa v nemeckej Bundeslige pohybujú desiatky. Zhrňme však fakty: hráč podáva vyrovnané výkony v kvalitnom klube, ktorému sa v súčasnej dobe mimoriadne darí. Podľa nás je titulok viac než oprávnený.

Vycestuj na Bundesligu a pozri si Bénesa na vlastné oči.

Posted in BLOG and tagged , .

One Comment

  1. Bez debaty Benes ma momentalne vacsi potencial ako Duda. Ten nejako ustrnul a ani v Herthe uz nie je takou hviezdou ako minulu sezonu.

    Skoda len, ze v reprezentacii zatial Benes nedostava moc priestoru. Ale verim, ze dalsi kvalifikacny cyklus uz bude jeho. Horsie ako Mak a Rusnak urcite nezahra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *