Tipérov pomocník: Na čo nezabudnúť pred reštartom La Ligy, Premier League, Serie A a Fortuna Ligy

Už sú to viac než tri týždne čo sme dostali späť našu pravidelnú dávku futbalu. Síce zväčša bez divákov na tribúnach, ale je to futbal ako ho poznáme. Po spustení Bundesligy sa postupne pridávali Češi, Poliaci, Maďari aj Rakušania, avšak to hlavné príde až v priebehu budúceho týždňa. Jedenásteho júna vo štvrtok sa vráti španielska La Liga, sedemnásteho júna v stredu sa dohrávkami reštartuje Anglická Premier League a následne dvadsiateho júna opäť rozohrajú aj taliansku Seriu A. Pomedzi to začnú dohrávať aj našu Fortuna Ligu. A keďže prestávka bola naozaj dlhá, pripravili sme pre vás krátky prehľad toho na čo sa tešiť a na čo určite nezabudnúť ak si budete chcieť podať nejaký ten tiket.

Všeobecné tipérske odporúčanie

Bundesliga ako predskokan dohrávania súťaží bez divákov nám slúži ako ideálna ukážka toho čo môžeme očakávať. Zatiaľ najdôležitejším poznatkom z hľadiska tipovania je výrazný pokles výhier domácich. Kým do „korona“ prestávky víťazili domáce mužstva v približne 50 percentách zápasov, po prerušení vyhrávajú už len v necelých 20 percentách zápasoch. Bez divákov sa zjavne nedá hovoriť o výhode domáceho prostredia. Myslite na to pri zostavovaní svojho tiketu.

Takisto odporúčam najmä prvé kolá (dve až tri) pristupovať k tipovaniu veľmi striedmo. Na rozdiel od štandardnej letnej či zimnej prestávky kluby neodohrali žiadne (alebo len jeden či dva) prípravné zápasy. Trénovanie bolo po dlhú dobu veľmi obmedzené a adaptácia na tempo ligových zápasov bude chvíľu trvať. Výhodu by mali mať tímy so silnými individualitami, ale spoliehať sa na to úplne nedá. Takže menej je niekedy viac a prispôsobte tomu svoje tipovacie zvyky.

A teraz už poďme k jednotlivým ligám.

Španielsko: La Liga

Deň reštartu: 11.6. (štvrtok) 22:00 Sevilla – Betis Sevilla
Deň ukončenia sezóny: 19.7.
Koľko kôl sa ešte odohrá: 11 (z 38)
Ktorá stanica bude vysielať La Ligu: DIGI Slovakia a Tipsport TV

Zápasy, ktoré si nenechajte ujsť:

11.6. Sevilla – Betis Sevilla
21.6. Sevilla – Barcelona
1.7. Barcelona – Atletico Madrid

Čo by ste mali vedieť pred tým ako si podáte tiket

O titul si to medzi sebou rozdajú Barcelona s Realom Madrid. Barcelona má momentálne náskok 2 bodov, ale vo zvyšných zápasoch sa predstaví doma len 5 krát. Real Madrid odohrá doma 6 zápasov. Zároveň Real nebude hrať svoje zápasy na Santiago Bernabeu, ktorý prechádza rekonštrukciou, ale na štadióne vo svojom tréningovom centre s kapacitou 6 000 divákov. Keďže liga sa bude dohrávať pred prázdnymi hľadiskami je presun pochopiteľný. Dôležitým faktorom môže byť aj fakt, že Messi sa necíti úplne fit a dnes ešte nie je jasné či zasiahne hneď do prvého zápasu Barcelony.

Tretia Sevilla do bojov o titul už pravdepodobne nezasiahne, keďže na Barcelonu stráca 11 bodov. Zabojuje tak len o Ligu Majstrov, do ktorej z La Ligy postupujú štyri tímy. Okrem Sevilly to majú najlepšie rozohraté Real Sociedad, Getafe, Atletico Madrid a Valencia.

Mužstvá na piatom až siedmom mieste si zahrajú Európsku Ligu a do druhej ligy zostupujú posledné tri tímy v tabuľke.

V španielskej lige nepadá príliš veľa gólov. Doterajší priemer gólov na zápas je len 2,54 a v posledných troch sezónach mal počet gólov výrazne klesajúcu tendenciu.

Anglicko: Premier League

Deň reštartu: 17.6. (streda) 19:00 Aston Villa – Sheffield Utd. 21:15 Manchester City – Arsenal
Deň ukončenia sezóny: 25.7.
Koľko kôl sa ešte odohrá: 9 (z 38) a dva dohrávané zápasy
Ktorá stanica bude vysielať Premier League: Premier Sport v ponuke DIGI Slovakia aj Orange Sport

Zápasy, ktoré si nenechajte ujsť:

17.6. Manchester City – Arsenal
21.6. Everton – Liverpool
25.6. Chelsea – Manchester City
2.7. Manchester City – Liverpool
11.7. Tottenham – Arsenal
14.7. Arsenal – Liverpool
18.7. Liverpool – Chelsea

Čo by ste mali vedieť pred tým ako si podáte tiket

Liverpool ma na čele tabuľky náskok 25 bodov. V prípade, že Manchester City prehrá úvodný dohrávaný zápas s Arsenalom, tak Liverpool môže získať titul už vo svojom prvom zápase 21.6 proti Evertonu. V podstate od začiatku bude otázkou len to kedy Liverpool titul získa.

O zvyšné tri miesta v Lige Majstrov bude ešte ľúty boj. Okrem Manchestru City má veľké šance aj Leicester. A potom je tam ešte ďalších 6 kandidátov (Chelsea, Manchester United, Wolverhampton, Sheffield United, Arsenal, Tottenham). V podstate až prvé kolá nám napovedia kto ako blízko k Lige Majstrov naozaj bude.

Do Európskej Ligy sa kvalifikuje len mužstvo z piateho miesta tabuľky, zvyšné posty zaplnia víťazi pohárov. V boji o vyhnutie sa zostupu odporúčam sledovať hlavne posledný Norwich s našim Ondrejom Dudom. Jeho výkony (a aj výkony celého tímu) tesne pred prestávkou dávajú nádej, že o záchranu sa spustí ťažký boj.

Doterajší gólový priemer Premier League je 2,72.

Taliansko: Seria A

Deň reštartu: 20.6. (sobota) 19:30 Turín – Parma. 21:45 Verona – Cagliari
Deň ukončenia sezóny: 2.8.
Koľko kôl sa ešte odohrá: 12 (z 38) a štyri dohrávané zápasy
Ktorá stanica bude vysielať Seriu A: DIGI Slovakia a Tipsport TV

Zápasy, ktoré si nenechajte ujsť:

4.7. Juventus – Turín
6.7. Neapol – AS Rím
7.7. AC Milán – Juventus
19.7. AS Rím – Inter
20.7. Juventus – Lazio
2.8. Juventus – AS Rím

Čo by ste mali vedieť pred tým ako si podáte tiket

Taliansku ligu čaká najväčšia porcia zápasov a boj o titul aj záchranu môže byť ešte zaujimavý. Na čele je Juventus s jednobodovým náskokom pred Laziom. Šancu má aj Inter Milán, ktorý síce stráca 9 bodov, ale má zápas k dobru. Uvidíme či o titule nakoniec nebude rozhodovať zápas Juventus – Lazio v 34. kole (20.7.).

O štvrtú miestenku do Ligy Majstrov by mali zabojovať AS Rím a Atalanta. Neapol s našim Lobotkom bude skôr úporne brániť miestenku do Európskej Ligy pred AC Milán.

V boji o záchranu to vyzerá beznádejne pre Bresciu (už bez Balloteliho) a Spal. Strata 9 a 7 bodov sa zdá už dosť veľká.

V Taliansku sa túto sezónu darilo strelcom a o povestnej defenzíve sme si mohli nechať len snívať. Priemer gólov na zápas sa dlho držal nad 3, aktuálne je 2,91.

Slovensko: Fortuna Liga

Deň reštartu: 13.6. (sobota)
Deň ukončenia sezóny: 11.7 (18.7 ak sa bude hrať baráž)
Koľko kôl sa ešte odohrá: 5 a potenciálna baráž o záchranu/postup a Európsku Ligu.
Ktorá stanica bude vysielať Fortuna Ligu: Orange Sport, STV a Fortuna

Zápasy, ktoré si nenechajte ujsť:

28.6. DAC – Slovan
4.7. Nitra – Pohronie
11.7. Slovan – Trnava
11.7. Dubnica – Banská Bystrica (2. liga)

Čo by ste mali vedieť pred tým ako si podáte tiket

Na záver sme si nechali našu Fortuna Ligu. Tá podivuhodným rozhodnutím o dohraní len polovice zostávajúcich zápasov stratila v našich očiach aj tie zbytky sympatií. A úplne to dorazilo následne rozhodnutie o mini turnajovom dohrávaní druhej ligy. O tíme, ktorý bude hrať baráž o postup sa tak pravdepodobne rozhodne v poslednom zápase medzi Dubnicou a Banskou Bystricou.

Medzi špecifiká našej súťaže bude patriť aj fakt, že sa dohrá len päť kôl a teda polovica mužstiev odohrá doma tri zápasy a zvyšná polovica dve. Chápem, že všetko bude bez divákov a výhoda domáceho prostredia tak bude minimalizovaná, faktom však zostáva, že čestnejšie by bolo nedohrať ako dohrávať túto okýptenú verziu.

V prvej lige je jasné, že titul získa Slovan, ktorý má už teraz náskok desiatich bodov (v hre je bodov len päťnásť). Rozostupy medzi prvým , druhým, tretím a štvrtým tímom sú 10 – 7 – 8 bodov, takže sa dá očakávat, že druhá skončí Žilina a tretia Dunajská Streda.

V skupine o udržanie sa hrá o to, komu zostane posledné miesto a nutnosť zahrať si baráž. V podstate pôjde o súboj medzi Pohroním a Nitrou. A vzhľadom na isté nejasnosti ohľadne zmeny vlastníkov by som si tipol, že Čierny Peter zostane Nitre napriek tomu, že momentálne má náskok na Pohronie tri body.

Gólovy priemer vo Fortuna Lige bol doteraz 2,55 góla na zápas.Posted in BLOG, Rady, Tipérov pomocník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *