Tipérov pomocník: Stávkové kurzy a pravdepodobnosť

Tipovanie je záľubou mnohých fanúšikov športu a futbalu zvlášť. Avšak len máloktorý tipér sa zaoberá aj pravdepodobnosťou a výhodnosťou ponúknutých stávkových kurzov. Nemožno sa potom čudovať, že väčšina bežných stávkárov sa potáca od jednej prehry k druhej a v dlhodobom horizonte sú to práve oni, čo živia stávkové kancelárie. Aj v malom sa pritom dá pozerať na kurzy a ponúknuté príležitosti úplne inak.

Pravdepodobnosť versus ponúknutý kurz

Základom akéhokoľvek kurzu je pravdepodobnosť. Každý stávkar ju vedome alebo len podvedome vyhodnocuje. Ak vidíte v ponuke zápas Manchester City – Cardiff, hneď sa vám v hlave premietne, že Manchester City je favorit a na 95% určite vyhrá. Každá pravdepodobnosť sa dá jednoducho prepočítať na stávkový kurz. Pravdepodobnosť 95% sa tak rovná kurzu 1,05. Ak stávková kancelária ponúkne kurz vyšší ako 1,05 znamená to, že pravdepodobnosť výhry Manchestru City vidí o niečo menšiu. A v tom prípade je to príležitosť, ktorú treba využiť ak si veríte, že určujete pravdepodobnosti správne, respektíve lepšie ako bookmaker („kurzotvorca“) v stávkovej kancelárii.

Jedna vec je totiž stávkovať keď si veríte, že vami zvolený tip určite vyjde a druhá vec je využiť príležitosť ak vidíte pravdepodobnosť odlišne ako stávková kancelária. Presne to odlišuje úspešných od neúspešných stávkarov. (Príklad s Manchestrom City je len čisto ilustračný, stávkovať sólo na nízke kurzy je najrýchlejšia cesta k prehre.)

Pre uľahčenie prepočtu pravdepodobnosti na kurz a opačne sme si pre vás pripravili malú kalkulačku nižšie

Pri počítaní pravdepodobnosti je treba mať na pamäti, že dlhodobo vyhrávajúci tipéri dávaju hlavne sólo stávky. Akékoľvek kombinácie štatisticky znižujú šance na výhru.

Nezaujíma Vás teória, chcete radšej vidieť čo tipujeme? Nech sa páči naše aktuálne stávkové tipy sú tu.

Ideálny versus skutočný svet: stávkové kurzy a marža stávkovej kancelárie

Ďalším zaujímavým momentom je sledovať či stávkovou kanceláriou ponúknuté kurzy sú naozaj výhodné. Ak si chcete podať na vyrovnaný futbalový zápas, dajme tomu Real Madrid – Barcelona v minulej sezóne, pravdepodobnosť výhry Realu, Barcelony alebo remízy bola rovnaká, 33,33%. Súčet pravdepodobností jednotlivých možných výsledkov by tak bol 100% (33,333 + 33,333 +33,333). (Súčet pravdepodobností jednotlivých možných výsledkov musí byť 100%, keďže môže nastať vždy len jeden z troch možných výsledkov.) V ideálnom svete by teda stávková kancelária vypísala na zápas kurz 3,00 – 3,00 – 3,00.

V skutočnom svete, by ste sa však stávkové kurzy boli na úrovni 2,90 – 2,90 – 2,90. Stávková kancelária by teda priradila každému výsledku pravdepodobnosť na úrovni 34,48%, takže ich súčet by bol 103,44%. Tých 3,44% je pritom vnorená marža stávkovej kancelárie. Marža, ktorá zabezpečuje, že ak na každý možný výsledok bude stavená stávkarmi rovnaká suma, tak bez ohľadu na výsledok stávková kancelária zarobí 3,44% zo vstavenej sumy.

V skutočnosti sú vnorené marže stávkových kancelárii o niečo vyššie a menia sa v závislosti od zápasu a ligy. S tým, že v prípade zápasov s výrazným favoritom sú marže vyššie, keďže kurz na outsidera je zvyčajne limitovaný.

Pre férovosť musím dodať, že istá miera marže v kurzoch je absolútne oprávnená. Stávková kancelária má svoje náklady a teda potrebuje si zvýšiť štatistickú pravdepodobnosť zisku na pokrytie týchto nákladov. Jednoducho tipovanie v stávkovke nie je to isté, ako keď sa s kamarátom pri pive stavíte o desať euro.

Pozri aj: Ktorá stávková kancelária má najlepšie kurzy

Stanovte si svoje pravdepodobnosti výsledku futbalového zápasu a pozrite sa aké kurzy im zodpovedajú.

Skontrolujte si maržu vašej stávkovej kancelárie a prepočítajte si ponúknuté kurzy na pravdepodobnosť.

Kalkulačky pre príležitosti s dvoma možnými výsledkami (napríklad výsledok tenisového zápasu, alebo stávka na počet gólov v zápase).


Posted in BLOG, Rady, Štatistiky, Tipérov pomocník and tagged , , .

4 Comments

 1. Zdravim,

  pekny clanok aj kalkulacky, ale obavam sa, ze kalkulacka na vypocet marze obsahuje zly vzorec – z Vasho prikladu na zaklade kurzov 1,3 – 4,2 – 8 by sa mala marza ratat nasledovne: 1/((1/1,3) + (1/4,2) + (1/8)) = 0,883137889 * 100 = 88.31378892 % – 100 % = -11.68621108 % – marza je teda zaokruhlene 11,69 % ……..tych 88.31378892 % je priemerna vyplata stavkovej kancelarie – tzv. Payout – uvadzaju to aj na oddsportal.com pri kazdom zapase pri kazdej stavkovej kancelarii…

  Alebo sa mylim? :)

  • Zdravim,
   ten payout na oddsportal uvadza podla mna, kolko dostane tipujuci spat ak vsadi prislusny obnos na vsetky tri moznosti.

   Podla mna ide len o rozdiel v pohlade, ale mozno sa tiez mylim :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *