Tipérov pomocník: Tipy na voľby (nielen tie slovenské)

Tipovanie na výsledok politických udalostí je obľúbenou zábavou širokých más a profitabilným podnikaním mnohých politických insiderov. Na to však aby si z toho tí úspešní zarobili na živobytie sú voľby príliš zriedkavou udalosťou. Napriek tomu však voľby môžu byť zaujímavou stávkovou príležitosťou ak sa o politiku a dianie v spoločnosti zaujímate (a to by ste sa určite mali). Poďme sa bližšie pozrieť na to ako to funguje a aké možnosti v tipovaní na voľby sú k dispozícii.

Tipovať na voľby môžete vo Fortune tuTipsporte tu.

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Aktuálne volebné príležitosti

Slovenské parlamentné voľby 2023

Kedy: 30.9.2023

Termín najbližších parlamentných volieb je známy (30.9.2023) a my netrpezlivo čakáme na prvé vypísané kurzy v stávkových kanceláriách. Tu nájdete náš komentár ku kurzom, šanciam strán a k tomu ako to vidíme my.

Takisto si tu trúfneme navrhnúť tipy na slovenské parlamentné voľby 2023.

Nižšie nájdete zase aktuálne aj historické preferencie jednotlivých strán.

A nezabudnite, že tipovanie je zábava, len keď tipujete za to čo si môžete dovoliť prehrať.

Kedy sa uskutočnia najbližšie parlamentné voľby na Slovensku

Najbližšie parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 30. septembra 2023.

Parlamentné voľby na Slovensku sa konajú každé štyri roky. Keďže tie posledné sa uskutočnili 29.2.2020, tak najbližšie mali byť 24.2.2024, avšak po vyslovení nedôvery vláde v decembri 2022 sa poslanci uzniesli na konaní predčasných parlamentných volieb 30.9.2023

Kurzy na slovenské parlamentné voľby a pravdepodobnosti

Zatiaľ boli zverejnené kurzy na to, kto bude po parlamentných voľbách premiérom, ktorému vysloví NR SR dôveru. Netipujete teda víťaza volieb, ale muža alebo ženu, ktorý dokáže na svoju stranu získať ako prvý 76 poslancov.

Je to zaujímavá príležitosť a ak si odmyslíme exotické mená ako Danko či Remišová, tak tu vidím štyri relevantné možnosti. Pellegrini, Fico, Šimečka a Kollár. Favoritom je Pellegrini a kurz nie je úplne nezaujímavý. Avšak ak chcete vyhrať viac, tak skúste Šimečku alebo Kollára (Borisa).

Kurzy na všetkých budúcich premiérov nájdete tu.


Posledný prieskum volebných preferencií

Tu vždy nájdete posledný zverejnený prieskum volebných preferencií z agentúr Focus, AKO a Ipsos. Všetky aj minulé prieskumy týchto troch agentúr nájdete v prehľadných grafoch nižšie.

Aby bola strana zvolená do parlamentu musí získať aspoň 5% hlasov. Aby strana získala finančný príspevok na činnosť od štátu musí získať aspoň 3% hlasov.

Preferencie strán za posledný mesiac

Vývoj preferencií strán podľa jednotlivých agentúrSlovensko: Prezidentské voľby 2024

Kedy: Marec 2024

Najbližšie prezidentské voľby na Slovensku sa budú konať v marci 2024. Presný termín bude predsedom NRSR vyhláseny v priebehu leta a jesene.

Tie posledné prezidentské voľby (16. a 30. marca 2019) vyhrala a prezidentkou sa stala Zuzana Čaputová. Všeobecne sa očakáva, že sa zúčastní aj nasledujúcich volieb a bude sa uchádzať o znovuzvolenie.

Kto s ňou v boji o prezidentský úrad bude súťažiť nie je ešte známe. Hovorí sa, že kandidátom Hlasu bude Peter Weiss, bývalý predseda SDĽ a veľvyslanec SR v ČR. Svojho kandidáta iste predstaví aj SMER spolu s extrémistickými stranami.

Hneď ako budú známe prvé prieskumy, kandidáti aj kurzy tak sa im povenujeme bližšie tu.


Americké prezidentské voľby 2024

Kedy: 5.11.2024

Šesťdesiate prezidentské voľby v Spojených štátoch Amerických sa budú konať 5. novembra 2024.

Momentálne to vyzerá, že o funkciu sa bude uchádzať úradujúci prezident Joe Biden za demokratov, a v prípade republikánov sa spomína niekoľko mien. Svoju kandidatúru ohlásil bývalý prezident Donald Trump, ale špekuluje sa aj o floridskom guvernérovi Ronovi De Santisovi.

Aktuálne kurzy na možných kandidátov nájdete tu.

Podľa mňa má pri súčasných kurzoch zmysel staviť na Joe Bidena. Úradujúci prezident zväčša voľby neprehráva (aj keď naposledy Trump v 2020 a Bush starší v 1992 prehrali). Navyše republikánska strana je rozpoltená v podpore medzi Trumpa a De Santisa.

Voľby sú však stále ďaleko, stať sa môže čokoľvek. Ekonomická kríza či pokles zamestnanosti by mohli Bidenove šance na znovuzvolenie znížiť. Avšak ten kurz na neho je momentálne tak dvakrát vyšší ako by som čakal.

Staviť si na výsledok amerických prezidentských volieb 2024 môžete tu.


Prečo stávkové kancelárie vypisujú kurzy na voľby - Ako sa stanovujú kurzy na voľby - Moratórium: Výhoda či nevýhoda?

 

Prečo stávkové kancelárie vypisujú kurzy na voľby

Stávkové kancelárie využívajú spoločenské a politické udalosti hlavne na vlastný marketing. Nikdy sa im nedostane toľko pozorností v mienkotvorných médiach ako v čase volieb. A všetka tá pozornosť je zdarma. Politika je pritom pre "bookmakerov" ťažkým chlebíčkom. Oproti klasickým športovým stávkam im pri voľbách chýba dostatočná štatistická báza na základe ktorej by mohli stanovovať kurzy. Takisto pri lokálnych voľbách nemožno čakať na kurzy zahraničných bookmakerov, ktoré by išli skopírovať. Ale keďže marketing a propagácia zdarma je veľkým lákadlom, tak kurzy aj na slovenské voľby stávkové kancelárie vypíšu a prípadné straty akceptujú ako nevyhnutné marketingové náklady.

Ako sa stanovujú kurzy na voľby

Pri stanovovaní kurzov sa stávkové kancelárie spoliehajú na dva základné parametre. Na úvod vychádzajú zo zverejnených prieskumov verejnej mienky. Následne kurzy upravujú podľa toho ako tipujúci stávkujú. Pri vnorenej marži okolo 9% a dostatočnej rýchlosti pri úprave kurzov by sa stávkové kancelárie nemali ani pri prijímaní stávok na politiku príliš popáliť.

Moratórium: výhoda či nevýhoda pre tipéra či stávkovú kanceláriu

Tipovanie na slovenské parlamentné voľby 2020 bolo ozvláštnené aj faktom, že moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov bolo predĺžené zo 14 na afrických 50 dní. Moratórium pritom platí len na zverejňovanie predvolebných prieskumov. Ktokoľvek (občan, politická strana či stávková kancelária) si prieskum môže dať spraviť a mať tak v tipovaní informačnú výhodu. Pri cene prieskumov od 6 do 10 000 euro by to mohla byť zaujímavá možnosť pre špekulantov, ktorí chcú vyhrať naozaj veľa. Avšak tu by som bol veľmi opatrný, jednak aj stávková kancelária si môže objednať prieskum, po druhé akceptovanie vašej stávky vo veľkom objeme nemusí byť vôbec isté. Objemové obmedzenia nie sú ničím neobvyklým nielen v slovenských stávkových kanceláriach.

Moratórium dáva šancu aj šikovným matematikom aby z kurzov dokázali prepočítať pravdepodobné výsledky volieb a v istej miere tak suplovať nezverejniteľné prieskumy verejnej mienky. Nevýhodou a vážnym nedostatkom takýchto prepočtov je, že nepoznáte množstvo ani demografickú štruktúru stávkujúcich a teda vypočítané čísla nebudú reprezentovať demografiu volebného elektorátu. Asi nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že stávkujúci budú vo väčšine muži a hlavne so stredným a základným vzdelaním (i keď volebné stávky lákajú aj zvýšený počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí). Vo voličskom elektoráte však určite ženy. Kurzy teda treba brať len ako obraz o tom ako istá časť spoločnosti predpokladá výsledok volieb.

Aktualizácia 2021: Aktuálne je na Slovensku opäť platné len dvojdňové moratórium pred dňom volieb.

Čo sa dá tipovať z politiky?

Z politiky sa dá tipovať skoro všetko. Okrem domácich parlamentných, prezidentských a komunálnych volieb stávkové kancelárie vypisujú kurzy aj na dôležité zahraničné politické udalosti. Americké prezidentské, kongresové či senátne voľby, české aj britské parlamentné voľby sú vždy v ponuke najväčších stávkových kancelárii. Aktuálnu ponuku si pozrite tu.

ARCHÍV

Minulé volebné tipovacie udalosti a to čo sme o nich písali nájdete v našom volebnom archíve tu.

 

Posted in BLOG, Tipérov pomocník, Tipy and tagged , , , , , .