Tipérov pomocník: Tipy na voľby (nielen tie slovenské)

Tipovanie na výsledok politických udalostí je obľúbenou zábavou širokých más a profitabilným podnikaním mnohých politických insiderov. Na to však aby si z toho tí úspešní zarobili na živobytie sú voľby príliš zriedkavou udalosťou. Napriek tomu však voľby môžu byť zaujímavou stávkovou príležitosťou ak sa o politiku a dianie v spoločnosti zaujímate (a to by ste sa určite mali). Poďme sa bližšie pozrieť na to ako to funguje a aké možnosti v tipovaní na voľby sú k dispozícii.

Tipovať na voľby môžete vo Fortune tuTipsporte tu.

Hazardné hry predstavujú riziko vysokých finančných strát a vzniku závislosti. Zákaz hrania hazardných hier osobám mladším ako 18 rokov.

Aktuálne volebné príležitosti

Slovenské parlamentné voľby 2023

Kedy: 30.9.2023

Termín najbližších parlamentných volieb je známy (30.9.2023) a stávkové kancelárie vypísali niekoľko zaujímavých stávkových príležitostí.

Staviť si môžete na víťaza volieb (strana, ktorá získa najviac hlasov), na to kto skončí do 2., 3. alebo 4. miesta. Takisto si môžete staviť na to, kto bude prvým premiérom po voľbách s dôverou parlamentu. Netipujete teda víťaza volieb, ale muža alebo ženu, ktorý dokáže na svoju stranu získať ako prvý 76 poslancov.

Zároveň sú vypísané kurzy aj na to, že sa strany nedostanú do parlamentu (získajú menej ako 5,01%).

Kurzy na všetky vypísané stávkové príležitosti nájdete TU.

Kurzy nie sú príliš prekvapivé a sú v súlade s prieskumami (tie nájdete nižšie). Ako to už pri tipoch na voľby býva, nájdete si svojho outsidera s vysokým kurzom a skúste to.

Napríklad ak si myslíte, že SNS nakoniec vykradne hlasy Republike a tá sa nedostane do parlamentu, tak vás čaká kurz cez 5,00. Prípadne skúste tipnúť že aspoň jedna z týchto strán súperiacich o rovnakého voliča sa nedostane do parlamentu.

Ja by som možno zariskoval, že KDH sa nedostane do parlamentu ako je jeho dobrým zvykom. Kurz je tam stále cez 2,00.

Ak veríte Dzurindovi, že to dá tak na to je kurz 50,00. Ale to mi príde ako poriadne uletený tip.

A pochopiteľne sa dá tipovať víťaz volieb. Smer už nie je kurzovým favoritom.

Mimochodom z kurzov sa dajú spočítať aj rôzne pravdepodobnosti.

Aká je pravdepodobnosť, že SMER vyhrá voľby? 50,76%
Aká je pravdepodobnosť, že PS vyhrá voľby? 52,63%
Aká je pravdepodobnosť, že SMER vyhrá voľby, ale Robert Fico nebude premiérom? 28,65%
Aká je pravdepodobnosť, že PS vyhrá voľby, ale Michal Šimečka nebude premiérom? 33,78%

Kurzy na všetky príležitosti sú tu.

A moje najviac preferované tipy? Myslím si, že Aliancia získa viac ako 3,51% hlasov (kurz 2,16) a rovnako si myslím, že KDH sa do parlamentu nedostane a získa menej ako 5,01% (kurz 2,38).

Zároveň môžete získať aj bonus 20€ na tipovanie len za registráciu, tak neváhajte zaregistrujte sa TU a tipujte na voľby.

 

Nižšie nájdete zase aktuálne aj historické preferencie jednotlivých strán.

A nezabudnite, že tipovanie je zábava, len keď tipujete za to čo si môžete dovoliť prehrať.

Kedy sa uskutočnia najbližšie parlamentné voľby na Slovensku

Najbližšie parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 30. septembra 2023.

Parlamentné voľby na Slovensku sa konajú každé štyri roky. Keďže tie posledné sa uskutočnili 29.2.2020, tak najbližšie mali byť 24.2.2024, avšak po vyslovení nedôvery vláde v decembri 2022 sa poslanci uzniesli na konaní predčasných parlamentných volieb 30.9.2023

Získaj 20€ len za registráciu a natipuj si na voľby TU

Posledný prieskum volebných preferencií

Tu vždy nájdete posledný zverejnený prieskum volebných preferencií z agentúr Focus, AKO a Ipsos. Všetky aj minulé prieskumy týchto troch agentúr nájdete v prehľadných grafoch nižšie.

Aby bola strana zvolená do parlamentu musí získať aspoň 5% hlasov, prípade koalície (Oľano + KÚ + Za ľudí) 7% hlasov. Aby strana získala finančný príspevok na činnosť od štátu musí získať aspoň 3% hlasov.

Získaj 20€ len za registráciu a natipuj si na voľby TU

 

Preferencie strán za posledný mesiac

Chceš si natipovať na voľby a nechceš minúť ani euro? Zaregistruj sa, získaj 20€ bonus za registráciu a tipuj TU

Vývoj preferencií strán podľa jednotlivých agentúr

Chceš si natipovať na voľby a nechceš minúť ani euro? Zaregistruj sa, získaj 20€ bonus za registráciu a tipuj TU

Získaj stávku bez rizika za 30€ a natipuj si na voľby TU

Chceš si natipovať na voľby a nechceš minúť ani euro? Zaregistruj sa, získaj 20€ bonus za registráciu a tipuj TU

Slovensko: Prezidentské voľby 2024

Kedy: Marec 2024

Najbližšie prezidentské voľby na Slovensku sa budú konať v marci 2024. Presný termín bude predsedom NRSR vyhláseny pravdepodobne na jeseň.

Kurzy na všetkých potenciálnych kandidátov nájdete TU. Ak máte svojho favorita tak si môžete natipovať aj s bonusom 20€ len za registráciu TU

Tie posledné prezidentské voľby (16. a 30. marca 2019) vyhrala a prezidentkou sa stala Zuzana Čaputová. Tá však opäť kandidovať nebude. Slovensko tak bude mať nového prezidenta alebo prezidentku.

Prvé kurzy na to kto vyhrá prezidentské voľby boli vypísané deň nato ako Zuzana Čaputová oznámila, že kandidovať nebude. Favoritom podľa stávkových kancelárii je Ivan Korčok (aktuálny kurz je tu), v zozname sa nachádza aj Peter Pellegrini, Róbert Fico či Peter Weiss. Okrem nich sú vypísané kurzy aj na mená ako Vladimír Mečiar, Maroš Žilinka či Marian Kotleba.

Ja si s tipom dam zatiaľ pokoj, kurz na Korčoka, ktorý by mohol získať podporu PS aj SaS sa mi zdá zatiaľ nízky. A takisto by som rád vedel kto bude kandidátom Smeru a Hlasu.

Pre vašu informáciu, prezidentské voľby na Slovensku sú dvojkolové. Ak v prvom kole nezíska žiaden kandidát 50% hlasov všetkých oprávnených voličov, tak do druhého kola postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasom v prvom kole. Ten z dvojice kandidátov, ktorý získa v druhom kole viac hlasov sa stane nový prezidentom alebo prezidentkou.

Kurzy na všetkých potenciálnych kandidátov nájdete TU. Ak máte svojho favorita tak si môžete natipovať aj s bonusom 20€ len za registráciu TU.


Americké prezidentské voľby 2024

Kedy: 5.11.2024

Šesťdesiate prezidentské voľby v Spojených štátoch Amerických sa budú konať 5. novembra 2024.

Momentálne to vyzerá, že o funkciu sa bude uchádzať úradujúci prezident Joe Biden za demokratov, a v prípade republikánov sa spomína niekoľko mien. Svoju kandidatúru ohlásil bývalý prezident Donald Trump, ale špekuluje sa aj o floridskom guvernérovi Ronovi De Santisovi.

Aktuálne kurzy na možných kandidátov nájdete tu.

Podľa mňa má pri súčasných kurzoch zmysel staviť na Joe Bidena. Úradujúci prezident zväčša voľby neprehráva (aj keď naposledy Trump v 2020 a Bush starší v 1992 prehrali). Navyše republikánska strana je rozpoltená v podpore medzi Trumpa a De Santisa.

Voľby sú však stále ďaleko, stať sa môže čokoľvek. Ekonomická kríza či pokles zamestnanosti by mohli Bidenove šance na znovuzvolenie znížiť. Avšak ten kurz na neho je momentálne tak dvakrát vyšší ako by som čakal.

Staviť si na výsledok amerických prezidentských volieb 2024 môžete tu.


Prečo stávkové kancelárie vypisujú kurzy na voľby - Ako sa stanovujú kurzy na voľby - Moratórium: Výhoda či nevýhoda?

 

Prečo stávkové kancelárie vypisujú kurzy na voľby

Stávkové kancelárie využívajú spoločenské a politické udalosti hlavne na vlastný marketing. Nikdy sa im nedostane toľko pozorností v mienkotvorných médiach ako v čase volieb. A všetka tá pozornosť je zdarma. Politika je pritom pre "bookmakerov" ťažkým chlebíčkom. Oproti klasickým športovým stávkam im pri voľbách chýba dostatočná štatistická báza na základe ktorej by mohli stanovovať kurzy. Takisto pri lokálnych voľbách nemožno čakať na kurzy zahraničných bookmakerov, ktoré by išli skopírovať. Ale keďže marketing a propagácia zdarma je veľkým lákadlom, tak kurzy aj na slovenské voľby stávkové kancelárie vypíšu a prípadné straty akceptujú ako nevyhnutné marketingové náklady.

Ako sa stanovujú kurzy na voľby

Pri stanovovaní kurzov sa stávkové kancelárie spoliehajú na dva základné parametre. Na úvod vychádzajú zo zverejnených prieskumov verejnej mienky. Následne kurzy upravujú podľa toho ako tipujúci stávkujú. Pri vnorenej marži okolo 9% a dostatočnej rýchlosti pri úprave kurzov by sa stávkové kancelárie nemali ani pri prijímaní stávok na politiku príliš popáliť.

Moratórium: výhoda či nevýhoda pre tipéra či stávkovú kanceláriu

Tipovanie na slovenské parlamentné voľby 2020 bolo ozvláštnené aj faktom, že moratórium na zverejňovanie predvolebných prieskumov bolo predĺžené zo 14 na afrických 50 dní. Moratórium pritom platí len na zverejňovanie predvolebných prieskumov. Ktokoľvek (občan, politická strana či stávková kancelária) si prieskum môže dať spraviť a mať tak v tipovaní informačnú výhodu. Pri cene prieskumov od 6 do 10 000 euro by to mohla byť zaujímavá možnosť pre špekulantov, ktorí chcú vyhrať naozaj veľa. Avšak tu by som bol veľmi opatrný, jednak aj stávková kancelária si môže objednať prieskum, po druhé akceptovanie vašej stávky vo veľkom objeme nemusí byť vôbec isté. Objemové obmedzenia nie sú ničím neobvyklým nielen v slovenských stávkových kanceláriach.

Moratórium dáva šancu aj šikovným matematikom aby z kurzov dokázali prepočítať pravdepodobné výsledky volieb a v istej miere tak suplovať nezverejniteľné prieskumy verejnej mienky. Nevýhodou a vážnym nedostatkom takýchto prepočtov je, že nepoznáte množstvo ani demografickú štruktúru stávkujúcich a teda vypočítané čísla nebudú reprezentovať demografiu volebného elektorátu. Asi nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že stávkujúci budú vo väčšine muži a hlavne so stredným a základným vzdelaním (i keď volebné stávky lákajú aj zvýšený počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí). Vo voličskom elektoráte však určite ženy. Kurzy teda treba brať len ako obraz o tom ako istá časť spoločnosti predpokladá výsledok volieb.

Aktualizácia 2021: Aktuálne je na Slovensku opäť platné len dvojdňové moratórium pred dňom volieb.

Čo sa dá tipovať z politiky?

Z politiky sa dá tipovať skoro všetko. Okrem domácich parlamentných, prezidentských a komunálnych volieb stávkové kancelárie vypisujú kurzy aj na dôležité zahraničné politické udalosti. Americké prezidentské, kongresové či senátne voľby, české aj britské parlamentné voľby sú vždy v ponuke najväčších stávkových kancelárii. Aktuálnu ponuku si pozrite tu.

ARCHÍV

Minulé volebné tipovacie udalosti a to čo sme o nich písali nájdete v našom volebnom archíve tu.

 

Posted in BLOG, Tipérov pomocník, Tipy and tagged , , , , , .