Wordle – kde si zahrať zábavnú hru po slovensky

Asi každý sa už v posledných mesiacoch stretol s hrou Wordle. Hra, pôvodne vytvorená welšským programátorom Jamesom Wardlom v októbri 2021 pre svoju priateľku, sa stala herným fenoménom a už v decembri minulého roka valcovala rebríčky návštevnosti.

Wardle nakoniec svoju v princípe jednoduchú zábavnú hru predal začiatkom roka 2022 vydavateľstvu New York Times Company za niekoľko miliónov dolárov, ale ani zmena vlastníka neznížila popularitu tejto hry. Nemožno sa preto čudovať, že pôvodne anglická hra sa rozšírila aj do iných jazykov a dnes je k dispozícii aj Wordle slovensky či české Wordle.

Okrem jazykových mutácii si môžete zahrať aj adaptácie wordle pre rôzne oblasti života, kde nehádate slovo, ale meno hokejistu či mená z Pána Prsteňov.

Prečo sa hra stala takou populárnou?

Dôvodov popularity hry Wordle je niekoľko.

Tým najdôležitejším je jednoduchosť hry, ktorá nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti či vedomosti. Wordle by sme mohli prirovnať ku krížovke, ale aj od nej je oveľa jednoduchšia a zahráte si ju za kratší čas.

Ďalším dôvodom je, že pôvodne bola hra vymyslená pre spestrenie dňa a dovolí vám zahrať sa len raz za deň. Nestrávite tak nad ňou niekoľko hodín ako pri väčšine hier na počítači, ktoré vo vás chcú vzbudiť návyk a udržať vás čo najdlhšie.

Neznamená to, že si na hre nevybudujete závislosť a nebudete každý pracovný deň začínať hádaním nového slova. Avšak máte istotu, že nad hrou nestrávite celý deň. Slovo dňa je totiž vždy len jedno.

Originálna stránka bola a aj pod novým vlastníkom zostala graficky veľmi jednoduchá a obsahovala len samotnú hru. Na stránke sa nezobrazovali ani nezobrazujú žiadne reklamy. A to je v dnešnej dobe na internete naozaj zriedkavé.

Pôvodná verzia o vás dokonca nezbierala ani žiadne údaje a teda ste nemuseli ani odkliknúť súhlas s ukladaním cookies. Toto sa však bohužiaľ po prechode pod nového vlastníka zmenilo.

Zahraj si 10 najhranejších hier v kasíne a získaj 20€ zadarmo TU

Ako hrať Wordle?

Pravidlá hry Wordle sú veľmi jednoduché. Každý deň hráči hádajú jedno päťpísmenové slovo, pričom na uhádnutie majú šesť pokusov.

Do jednoduchej tabuľky so šiestimi riadkami vyplníte do riadku slovo a po odkliknutí tlačítkom “enter” sa písmená slova zafarbia rôznymi farbami.

Zelená farba znamená, že písmeno sa v hľadanom slove nachádza na danej pozícii.

Žltá farba znamená, že písmeno sa v hľadanom slove nachádza, ale na inej pozícii.

Šedá farba znamená, že písmeno sa v hľadanom slove nenachádza.

Wordle v originále

Wordle v originále

Príslušné písmená sa vám rovnakými farbami zafarbia aj na klávesníci, ktorá je zobrazená priamo pod tabuľkou. To vám uľahčí hádanie, keďže sa tak ľahšie vyvarujete používaniu písmen, ktoré sa v slove nenachádzajú.

Ak ani na šiesty pokus hádané slovo neuhádnete, tak vám ho hra prezradí. V prípade úspešného hádania máte možnosť zdieľať štatistické výsledky vo forme farebnej tabuľky na sociálnych sieťach. Pochopiteľne, zdieľaná tabuľka nezobrazuje správny výsledok, aby tak neprezradila riešenie iným hráčom.

Wordle slovo dňa

Zaujímavosťou tejto hry je, že si ju môžete zahrať len raz denne. Nové slovo totiž pribudne len raz za dvadsaťštyri hodín.

Ak sa však náhodou pozabudnete a navštívite stránku Wordle skôr ako o dvadsaťštyri hodín, tak vás automatický text zdvorilo upozorní na zostávajúci čas do doby, kedy budete môcť opäť hádať nové slovo.

Asi aj táto funkcia urobila z Wordle taký fenomén. Na rozdiel od iných hier od vás nechce, aby ste na jej stránke strávili celý deň. Wordle má byť len príjemným spestrením vašeho dňa a zároveň vás prinúti rozmýšľať a rozširovať si slovnú zásobu.

Akú stratégiu pri hre zvoliť?

Na rozdiel od krížoviek je pri Wordle možnosť zvoliť správnu stratégiu hádania obmedzená. Váš úspech čiastočne závisí od šťastia pri výbere prvého slova.

Mne sa osvedčilo skúšať slová obsahujúce samohlásku “a” alebo “e”. Prvotný úspech hneď v prvom riadku vás dokáže pozitívne nabudiť. Následným kombinovaním spoluhlások s vyššie uvedenými samohláskami môžete dospieť k riešeniu.

Kde si zahrať Wordle slovensky?

Keďže zdrojový kód hry Wordle bol daný k dispozícii autormi ako “open-source”, tak aj v slovenčine vzniklo niekoľko viac či menej vydarených mutácii.

Asi najznámejšou je wordle.sk, ktorá najviac pripomína originálnu anglickú verziu. Stránka ponúka rovnaký design aj hádanie pätpísmenkového slova raz za dvadsaťštyri hodín.

Verzia wordle na onlinehry.sk síce graficky nepripomína originál, ale ponúka možnosť vybrať si zo štvor, päť alebo šesť písmenkovej verzie hry. Okrem toho si môžete vytvoriť vlastné wordle, kde vy určíte slovo dňa a pošlete hru priateľom.

Wordle ponúka aj stránka https://wordleplay.com/sk/, ktorá dokonca umožňuje hádať až jedenásť písmenové slová. Takisto si môžete vygenerovať wordle aj pre vami určené slovo a poslať ho priateľom, či vytvoriť viacslovné wordle.

Posted in BLOG, RECENZIE and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *