Zaujalo nás: FK Pardubice

Každú sezónu niektorý z futbalových klubov najvyššiu súťaž opustí, aby ju od tej nasledujúcej mohol postupujúci team posilniť. Od jesene hrá českú Fortuna ligu FK Pardubice. Nič vám ten názov nehovorí? Nečudo, veď východočeský klub ju hral naposledy pred 51 rokmi.

Pardubice sú notoricky známe dvomi športmi: dostihmi a hokejom. Tí starší z nás si k tomuto vybavujú tradičnú výrobu perníkov. Iní, ktorí v týchto končinách trávili napríklad základnú vojenskú službu, si možno spomenú aj na rivalitu so susedným Hradcom Králové.

Klub sa roky pohyboval v druhej českej lige. Bez veľkých mien, s výnimkou asi polročnej spolupráce so Spartou Praha (v roku 2014), v skromných podmienkach.

Sezóna 2019/20 im však nad očakávania verejnosti vyšla a po odohratých 30 kolách a získaných 70 bodoch postúpili z prvého miesta do najvyššej súťaže.

Keďže štadión pod Vinicí (bývalá Tesla Pardubice) nespĺňa prvoligové kritériá, „Pernikári“ musia minimálne prebiehajúcu sezónu domáce zápasy hrať na štadióne v Ďolíčku, v pražských Vršoviciach.

Zatiaľ čo pre viaceré slovenské kluby by sa jednalo o argument ospravedlňujúci „mnohé herné neúspechy“, pardubickí zahájili sezónu vo veľkom štýle. Aj vďaka šiestim víťazstvám im po jesennej časti (a odohatých 14 kolách) patrí výborná piata priečka.


Kto vyhrá Českú Fortuna Ligu 2020/2021?

  • Slavia Praha (100%, Počet Hlasov 5)
  • Sparta Praha (0%, Počet Hlasov 0)
  • Plzeň (0%, Počet Hlasov 0)

Hlasovalo: 5

Loading ... Loading ...

Káder oproti minulej sezóne ostal prakticky bez zmien a teda zároveň bez zvučných mien a posíl. Naši fanúšikovia si možno vybavia brazílskeho rodáka Ewertona, ktorý odohral niekoľko sezón v Zlatých Moravciach.

Najlepším strelcom je 21 ročný David Huf, ktorý v desiatich zápasoch strelil päť gólov a na jeden asistoval. Vo všetkých aspektoch vyniká kolektív a nie jedna hviezda.

Zaujímavosťou je napríklad aj to, že kapitánom je 36-ročný Jan Jeřábek, ktorý zároveň v klube roky pracuje ako údržbár a kustód. Podľa nás ide o nasledovaniahodný príklad pokory a zrelosti pre mladých dozrievajúcich hráčov, ktorým práve prvá z týchto cností mnohokrát chýba.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Jiří Krejčí vykonáva v tomto klube trénerské funkcie už takmer 20 rokov. Za nás opäť príklad na zamyslenie pre mecenášov, ktorí miesto koncepčnej práce menia aj troch či štyroch koučov za sezónu.

Zaujímavé bude sledovať ako sa Pardubice ukážu v jarnej časti, keďže je klub prakticky zachránený a zároveň má blízko k pohárovým priečkam.

Pardubický prvoligový príbeh nie je úplne nevídaný. Mnohé postupujúce kluby sú schopné odohrať dobrú polsezónu. Spomeňme si na Banskú Bystricu v časoch, keď v lige vládli strelci ako Ivan Bartoš a Martin Fabuš. Klub vtedy po postupe do Corgoň ligy dokonca skončil na druhej priečke za MŠK Žilina (2003/04).

Nám sa páči, že aj v týchto časoch vieme nájsť v našich končinách skromný ale úspešný klub so zaujímavým príbehom.

Posted in BLOG and tagged , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *