Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 sú minulosťou. Tu je desať najzaujímavejších vecí, ktoré sme počas tohto šampionátu zažili.
#1 Argentína majstrom sveta
Po 36 rokoch získala Argentína tretí majstrovský titul v svojej histórii (po roku 1978 a 1986). Messi sa zaradil po bok Kempesa a Maradonu. A to by na nich po prvom zápase mnohí nevsadili ani cent. Avšak Argentína sa z prehry poučila, zocelila a stala sa neporaziteľnou. Aj keď v štvrťfinále a finále zápas vyhrala až v penaltách. Aj to svedčí o jej mentálnej odolnosti. Zaslúžený titul pre Argentínu a zaslúžená trofej najlepšieho hráča pre Messiho.
Výsledky Majstrovstiev sveta 2022 nájdete tu.
#2 Výhra Saudskej Arábie nad Argentínou 2:1
Najväčší favorit Majstrovstiev sveta nezvládol svoje úvodné vystúpenie a prehral potom čo z dvoch striel dostal dva góly. Jeho útočné úsilie marili hlavne ofsajdy, po ktorých im v prvom polčase neplatili tri góly. Jediný krát sa dokázal presadiť len Messi z pokutového kopu.
Hráči Saudskej Arábie sa na pár dní stali majiteľmi Rolls-Roycov, ktoré im boli sľúbené, ale nakoniec ich potom čo nepostúpili ani zo skupiny nedostali. Argentína sa následne rozbehla a parádnymi výkonmi sa dopracovala až do finále.
#3 Maroko a ich spanilá jazda šampionátom
Už v skupine ukázal tím okolo Hakimiho a Zyecha, že s ním treba počítať. Remíza s Chorvátskom a výhry nad Belgickom a Kanadou znamenali prvé miesto v skupine. V play-off si najprv na penalty poradili so Španielskom, potom porazili 1:0 Portugalsko. Bohužiaľ posledné dva zápasy nezvládli a po prehrách s Francúzskom a Chorvátskom skončili na štvrtom mieste.
Aj tak je však Maroko prvým africkým tímom, ktorý to dotiahol medzi najlepšiu štvoricu tímov na majstrovstvách sveta,
#4 Tri nepremenené penalty a vypadnutie Španielska v osemfinále
V skupine prevalcovali Španieli Kostariku 7:0 a razom sa počítali medzi favoritov turnaja. V osemfinále však narazili na Maroko a útočné snahy Španielska zvädli ako tulipán v zime. A keď došlo na penalty tak bola blamáž dokonaná. Tri neprememené penalty priniesli senzačný postup Maroka a Španieli cestovali domov.
#5 Koniec Ronalda na MS
Cristiano Ronaldo sa predstavil už na svojom piatom šampionáte. Avšak jeho výkony aj počet minút na trávniku mali klesajúcu tendenciu. Kým v prvom zápase proti Ghane hral 87 minút a strelil gól, v druhom zápase proti Uruguaju už gól nestrelil napriek tomu, že na ihrisku bol 81 minút. V treťom zápase proti Južnej Kórey sa jeho minutáž zmenšila na 64 minút. A v play-off už začínal zápasy na lavičke, aby sa na ihrisko dostal ako striedajúci hráč v druhom polčase. Proti Švajčiarsku to vydalo na 17 minút, proti Maroku na 40 minút.
Otázku kto je momentálne lepší, či Ronaldo alebo Messi máme teda zodpovedanú.
#6 Postup Japonska zo skupiny
Prehrať s Kostarikou a aj tak postúpiť zo skupiny? Už to znie zaujímavo. Poraziť Španielsko a Nemecko 2:1 a skupinu vyhrať? To je úplna rozprávka, najmä ak sa nebavíme o mužstve Brazílie ale o hráčoch Japonska. Klobúk dole čo tento tím dokázal. Jedna výhra nad favoritom môže byť náhoda, poraziť favoritov dvoch je však už výsledok dobre odvedenej práce.
#7 Vincent Aboubakar muž zápasu Brazília – Kamerun
Kapitán Kamerunu Vincent Aboubakar strelil v 92. minúte víťazný gól Kamerunu proti Brazílii. Oslava s vyzlečeným dresom mu priniesla druhú žltú kartu a vylúčenie, ale víťazstvo a zápis v dejinách už Aboubakorovi nikto nezoberie. Kamerunu už výhra nad Brazíliou nepomohla a po tomto zápase cestoval domov, ale Aboukar zažil naozaj štýlový koniec na šampionáte.
#8 Dve oficiálne lopty
Adidas Al Rihla bol dlho promovanou oficiálnou loptou šampionátu. Avšak na posledné štyri zápasy (semifinále, o 3. miesto a finále) bol nahradený loptou Adidas Al Hilm. Naozaj nezvyklá udalosť, a asi sa nikdy nedozvieme či bola pripravované vopred, alebo nie.
Obe lopty boli technologickým unikátom, ktorý bolo treba pred zápasom nabiť, aby čipy na zaznamenávanie diania umiestnené v nej pracovali správne. A vďaka tomu sme sa dozvedali také údaje ako rýchlosť strely, rotáciu a takisto sa ľahšie vystopovala lopta vystrelená Harrym Kaneom na obežnú dráhu pri penalte proti Francúzsku v štvrťfinále.
Oficiálnu loptu MS 2022 Adidas Al Rihla si môžete kúpiť TU
#9 Nadstavený čas prestal byť len formalitou
Už od úvodných zápasov bolo jasné, že rozhodcovia k tomuto šampionátu pristupujú úplne inak. Zdržovanie, ošetrovanie či striedanie, to všetko sa vám spočíta a pridá v závere. Aj keby to malo byť 10 minút. Kým v prvých zápasoch to prekvapovalo, ku koncu sme si už zvykli.
#10 Infantino v telke
Prezident FIFA Gianni Infantino nie je najobľúbenejšiou osobou vo svete futbalu, ale funkciu má a tak sme zápas čo zápas v úvodných desiatich minútach videli záber na lóžu, kde sa Infantino nachádzal. Elegantne oblečený, ale zväčša osamote s jemne neprítomným výrazom. Iste sa aj on už teší ako si vo svojej katarskej vile oddýchne, a my sa tešíme tiež, že už ho nemusíme zápas čo zápas vidieť.
#čo sa do desiatky nezmestilo v jednej vete
Mbappé dal osem gólov, z toho tri vo finále a stal sa najlepším strelcom šampionátu.
Chorvátsko neobhájilo striebro z roku 2018, ale ani bronz nie je na zahodenie.
Celkovo padlo na majstrovstvách sveta 172 gólov, o tri viac ako v roku 2018.
Je to už hádam aj tradícia, že vo finále padne šesť gólov (2018: Francúzsko – Chorvátsko 4:2; 2022: Argentína – Francúzsko 3:3).
Chorvátsko penaltové rozstrely neprehráva (tento rok zvládli dva proti Japonsku a Brazílii, v roku 2018 tiež dva proti Dánsku a Rusku).
#dobrá správa na koniec
A dobrá správa na koniec je, že na najbližšie majstrovstvá sveta nemusíme čakať štyri roky ako zvyčajne, ale len tri a pol roka. Majstrovstvá sveta 2026 by sa mali hrať v tradičnom júnovo-júlovom termíne, to jest za 42 mesiacov.
Prežite si majstrovstvá sveta 2022 ešte raz s čítaním našeho denníka, alebo si prejdite výsledky tu.
A ak premýšľate čo so zvyškom roka, tak tu je prehľad toho kedy sa začnú hrať futbalové ligy v Európe.