Čo viete o účinkovaní Slovenska na MS v Hokeji? – Hokejový kvíz

Hokej je našim najúspešnejším kolektívnym športom a počas majstrovstiev sveta aj tým najsledovanejším. Otestujte sa čo viete o slávnej aj menej slávnej histórii našich reprezentantov na majstrovstvách sveta v hokeji.

#1. Kedy sme hrali prvýkrát na MS v hokeji v A skupine?

Po rozdelení Československa sme si svoje miesto medzi najlepšími hokejovými reprezentáciami museli vybojovať. V roku 1994 sme v Poprade a Spiššskej Novej Vsi vyhrali MS skupiny C, v roku 1995 v Bratislave MS skupiny B a v roku 1996 sme sa konečne zúčastnili MS skupiny A, ktoré sa hrali v neďalekej Viedni.

#2. Kto strelil náš prvý gól na MS v hokeji A?

Prvý zápas na MS A sme odohrali 21. apríla 1996 proti Kanade vo viedenskej Stadhalle. Náš prvý gól strelil strelil v 24. minúte Ľubomír Sekeráš a znamenal vedenie 1:0. Na 2:0 zvyšoval v 30. minúte René Pucher, ale potom Kanada skóre obrátila na 2:3, aby v 58. minúte Jozef Daňo vyrovnal na konečných 3:3.

#3. V ktorom roku sme získali prvú medailu na MS v hokeji?

Prvú historickú medailu z majstrovstiev sveta v hokeji sme získali v roku 2000 na šampionáte v Petrohrade. Pod vedením trénera Filca a kapitána Šatana sme získali striebro po prehre vo finále s Českom 3:5.

#4. Koľko medailí sme doposiaľ na MS v hokeji získali?

Presne štyri medaily sme získali na MS v hokeji. Všetko začalo striebrom v roku 2000 v Petrohrade, pokračovalo zlatom z Goteborgu 2002, bronzom z Helsiniek 2003 a po deviatich rokoch sme priniesli štvrtú medailu – striebro z Helsínk a MS 2012.

#5. Kto strelil náš prvý gól vo finále MS 2002?

Všetci si pamätáme rozhodujúci gól Petra Bondru v čase 58:20 do siete brankára Sokolova, ale kto strelil zvyšné góly našeho tímu vo finále?

Ten prvý strelil už v 22. sekunde Ľubomír Višňovský, po ňom sa trafil v 12 minúte a 10 sekunde Peter Bondra (2:0). Na 3:1 zvyšoval v čase 26:59 Miroslav Šatan a ten posledný, víťazny sme už spomínali.

#6. Pod vedením, ktorého z trénerov sme získali najviac medailí z MS?

Ján Filc viedol slovenskú reprezentáciu v roku 2000 aj 2002 a tak má doma zlatú aj striebornú medailu. František Hossa bol hlavným trénerom reprezentácie v roku 2003 keď sme získali bronz. Vladimír Vujtek viedol našich reprezentantov v roku 2012 keď sme získali striebro.

#7. Aké bolo naše najhoršie umiestnenie na MS v hokeji?

Naše najhoršie umiestnenie bolo 14. miesto na MS 2017 v Nemecku. V skupine sme vyhrali len jeden zápas, hneď ten prvý 3:2 po predĺžení nad Talianskom. A vďaka tomuto víťazstvu sme skončili v základnej skupine na 7. mieste, celkovo 14. a len tak tak sme sa vyhli zostupu.

13. sme skončili v roku 2008 na MS v Kanade, kde sme sa zachránili len v baráži proti Slovinsku. A 15. sme našťastie nikdy v histórii MS neboli.

#8. Koľkokrát bol kapitánom našej reprezentácie na MS Miroslav Šatan?

Miroslav Šatan viedol reprezentáciu na MS ako kapitán 8 krát v rokoch 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2013, 2014). S veľkým náskokom tak vedie v tejto bilancii pred Zdenom Cígerom (1997, 1998, 1999) a Andrejom Sekerom (2016, 2018, 2019).

#9. Koľko medailí z MS získal Zdeno Chára?

Zdeno Chára bol členom reprezentačného tímu na dvoch medailových majstrovstvách sveta. V roku 2000 v Petrohrade a v roku 2012 v Helsinkách (ako kapitán). Doma v skrinke má teda dve strieborné medaile.

#10. Koľko našich hokejistov má všetky 4 medaile z MS?

Len Miroslav Šatan má medaile zo všetkých štyroch našich medailových šampionátov. Na tých v roku 2000, 2002, 2003 bol kapitánom reprezentácie, v roku 2012 prepustil kapitánsku pásku Zdenovi Chárovi.