Môj posledný článok a v ňom zdieľaný optimizmus vzbudil u niektorých čitateľov pozdvihnutie obočia. A preto rád dovysvetlím prečo si myslím, že niektoré z európskych líg sa dohrajú. Najviac nádeje pritom vkladám do Bundesligy a Premier League. Dôvody mám na to dva.
Viac detailov o reštarte Bundesligy sa dočítate tu.
Zdravie
Zdravie je prvoradé a v oboch krajinách (Anglicko aj Nemecko) sú na tom rozdielne čo sa týka potláčania šírenia vírusu a pripravenosti zdravotníckych kapacít na ťažké prípady. Nemecko to zvláda celkom dobre, Anglicko dlho volilo alternatívny spôsob riešenia. Osobne si netrúfam hodnotiť, či a akú veľkú chybu Angličania spravili, to všetko ukáže až čas. Obe krajiny však aktuálnu situáciu s reštrikciami využívajú na to, aby vylepšili svoje zdravotnícke systémy. Ich pripravenosť na budúce vlny ochorení vírusom bude určite lepšia ako bola pred mesiacom. A to je veľmi dôležité, lebo vírus nezmizne, ale ľudia a krajiny sa s ním naučia žiť.
Zdravie samotné nie je len o fyzickom stave ale aj psychickom. Dlhé týždne bez možnosti chodiť pravidelne von a venovať sa svojim záujmom môže mať rovnako neblahé účinky na spoločnosť ako samotné šírenie vírusu. Aj mentálna odolnosť ľudí má svoje hranice a vyrovnávanie sa s aktuálnymi reštrikciami, ak sú príliš dlhé, môže viesť k nárastu psychických ochorení.
Z tohoto dôvodu tí múdrejší vo vedení krajín vedia, že dlhodobá reštrikcia nezabije len ekonomiku, ale aj vôľu ľudí opatrenia dodržovať a takisto zničí ich mentálny stav. Ľuďom treba dať nádej, aby vedeli, že to čo robia vyústi v lepšiu budúcnosť. Vidieť cieľ je dôležité pri akejkoľvek činnosti.
A tak v zmysle povestného, že ľuďom treba dať „chlieb a hry“, dôjde aj na to, ako zabezpečiť tie hry.
Zo zdravotných dôvodov asi nemožno čakať, že budú povolené akcie s tisícmi návštevníkov. Na vypredané futbalové štadióny tak môžeme na istú dobu zabudnúť. Avšak zorganizovať futbalový zápas za zatvorenými dverami, kde sa dokopy možno 100 či 150 ľudí (hráči, tréneri, novinári, kameramani) rozptýli po celom štadióne nezvyšuje riziko šírenia vírusu. Televízny prenos takýchto ligových zápasov však výrazne zlepší mentálny stav tisícov ľudí v celej krajine.
Peniaze
Časť ekonomiky sa ocitla bez akýchkoľvek príjmov. Jedným zo sektorov je aj šport včítane futbalu. Kluby na jednej strane naďalej platia fixné náklady na mzdy a energie v tréningových centrách, na strane druhej im dnes nikto nič nezaplatí. Sponzori aj televízne spoločnosti platia za dodaný produkt, majitelia takisto v dnešných časoch rozmýšľajú či sanovať svoj biznis, alebo hobby typu futbal.
Ak by ste si prešli finančné výsledky klubov Premier League za minulú sezónu tak zistíte, že v priemere 80% obratu klubov ide na mzdy. Zároveň v priemere 60% príjmov klubov je z predaja televíznych práv (88% u Bournemouthu, 28% u Norwichu, 50% u Arsenalu, u špičkových klubov ako Manchester City či Liverpool je to tesne pod 50%).
Pre viac detailov odporúčam tento článok v the Athletic, ale upozorňujem, že je nutné mať predplatné.
Iste keby kluby mali rezervy tak dokážu pár mesiacov preklenúť aj bez príjmov. Ale ktorý z klubov si rezervy tvoril? Vo väčšine klubov sa išlo od jedného šeku od majiteľa k druhému. Športové ambície hráčov, manažérov aj majiteľov dokázali vo futbale potláčať akúkoľvek finančnú racionalitu. A preto dnes kluby nemajú veľa možností.
Na strane miezd dokážete vyjednávať s hráčmi a dohodnúť akú takú úsporu, na strane príjmov máte momentálne jedinú šancu. Dostať peniaze od televíznej spoločnosti a sponzorov. Televízie nemusia platiť ak sa liga nehrá a nevysielajú zápasy. Sponzori zase takisto nebudú platiť ak ich značka nie je prezentovaná pred divákmi. Cesta k týmto peniazom pritom nie je vôbec komplikovaná, športové televízie a držitelia práv by neváhali ani sekundu nahradiť reprízy niečim čo sa deje teraz a naživo. Sledovanosť a príjmy platených športových kanálov by lámali jeden rekord za druhým.
Pre oboch partnerov (kluby aj televizie) je dohranie ligy pred televíznymi kamerami je teda kľúčom k tomu aby prežili. Aj preto pracujú v Premier League aj v Bundeslige s alternatívnymi scenármi, pochopiteľne takými, ktoré minimalizujú zdravotné riziká. Takže bez divákov na štadióne, ale pred televíznymi kamerami.
Preto sa teším na leto
Z vyššie uvedených dôvodov zostávam optimista a verím, že v lete si užijeme futbalu v televízii dostatok. Bude to síce iný zážitok, keďže tomu bude chýbať atmosféra plných tribún, ale bude to stále lepšie ako zostať bez futbalu úplne.