V Rusku sme si Katar neprehrali

A je to jasné. Do Kataru na Majstrovstvá sveta sa naša reprezentácia nepozrie. Nie je to nič prekvapujúce. Avizovali sme to už pred začiatkom samotnej kvalifikácie v januári 2021 a to, že majstrovstvá sveta sú dlhodobo nad úrovňou našej výkonnosti sme rozoberali aj nedávno keď sme hodnotili ako na tom slovenský futbal je.

Tabuľka skupiny H

PoradieZápasovVýhryRemízyPrehrySkóreBody
1.Chorvátsko1072121:423
2.Rusko1071219:622
3.Slovensko1035217:1014
4.Slovinsko1042413:1214
5.Cyprus101274:215
6.Malta101279:305

Iste matematická šanca na postup stále existuje, ale pravdepodobnosť, že postúpime je nižšia ako to, že Rusko stiahne svojich „turistov“ z Krymu a vráti ho Ukrajine.

Ak špekulujete či náhodou nevedie cesta cez miestenku do play-off kvalifikácie za výkony v minulej Lige Národov, tak nemusíte. Nevedie (vysvetlili sme to tu a aj napísali, kto tie miestenky dostane).

Keď hráme ako Španieli (aspoň vizuálne)


Dnešný súper bol nielen hrateľný, ale vyslovene si pýtal prehru aspoň 0:3. Chýbalo tomu viac chladnokrvnosti v šanciach, schopnosť vymyslieť niečo nečakané a dáme aj jedno klišé aj trocha toho futbalového šťastia.

Nebol to zápas ako včerajšie semifinále Ligy Národov medz Belgickom a Francúzskom, ale dalo sa to pozerať najmä ak ste fanúšik slovenského futbalu.

Je až neuveriteľné, že držanie lopty sme mali ako Španielsko cez 70%, ale streleckú produktivitu na úrovni Devínskej Novej Vsi v III. lige.

Ak si pozrieme štatistiky všetkých siedmich zápasov čo sme v kvalifikácii odohrali, tak v štyroch z nich sme sa dostali cez 60%. Ale máme z nich len 5 bodov!

24.3. Cyprus – Slovensko 0:0 [držanie lopty Slovensko 60%]
27.3. Slovensko – Malta 2:2 [držanie lopty Slovensko 64%]
30.3. Slovensko – Rusko 2:1 [držanie lopty Slovensko 41%]
1.9. Slovinsko – Slovensko 1:1 [držanie lopty Slovensko 51%]
4.9. Slovensko – Chorvátsko 0:1 [držanie lopty Slovensko 46%]
7.9. Slovensko – Cyprus 2:0 [držanie lopty Slovensko 61%]
8.10. Rusko – Slovensko 1:0 [držanie lopty Slovensko 70%]

Čo z toho vyplýva? Nevieme vyhrávať keď súper poctivo bráni, oveľa viac nám svedčí pozícia outsidera, keď sme my tí čo prekvapujú rýchlymi protiútokmi.

Avšak vyššie uvedené sa dá čítať aj tak, že máme málo konštruktívnych hráčov. Dnes to bolo vidno opäť. Hamšík v Turecku pookrial a je to on, kto sa odváži niečo vymyslieť a zrýchliť hru. Ale je s týmto štýlom hry osamotený.

Dudovi to v reprezentácii moc nejde, Rusnáka tiež nebolo vidno a Haraslín nás tiež nevytrhol. Suslov bol na trávniku príliš krátko a Kucka zase nie je úplne tvorivý hráč navyše dnes mu nešla karta (okrem tej žltej).

Čo nám potom zostáva? Lepších hráčov nemáme.

Mnohí budú za prehru viniť hlavne Schranza. Iste, nepremenil dve gólové šance, ale dal do toho všetko a hral dobre v defenzíve. Bolo by veľkou chybou ho zatracovať, to si určite nezaslúži. Na rozdiel od ostatných hrajúcich útočníkov sa do tých šancí aspoň dostal.

A na záver budem trocha uštipačný. Už sme raz mali stopéra hrajúceho za top klub, ktorého nám všetci závideli. A tiež si párkrát dal vlastný gól. Stáva sa.

Mimochodom ja som strelca gólu trafil :) Výsledok bohužiaľ nie :(

Kde sme teda urobili chybu?

Ak si premietneme celú kvalifikáciu, tak prehrali sme ju v prvých dvoch zápasoch na Cypre a doma s Maltou. Mať tie štyri body tak s veľkou pravdepodobnosťou tiež nepostúpime, ale boli by sme ešte stále v hre.

Paradoxne, v septembri sme získali v štyroch zápasoch len štyri body, čo je o bod menej ako v troch marcových zápasoch. Napriek tomu hra našeho tímu bola výrazne lepšie v septembri ako v marci. Aj preto by som neprepadal veľkému pesimizmu. Je to lepšie ako to bolo pred troma mesiacmi na majstrovstvách Európy a treba len vydržať.

A čo bude ďalej?

Ďalšie dôležité zápasy hráme až v júni 2022 v Lige Národov 2022/2023 a potom nás čaká kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2024, ktorá je však na programe až v roku 2023.

Máme tak neuveriteľne dlhý čas, aby sme budovali reprezentačný herný štýl, ktorý bude efektný ale aj efektívny. Cesta, ktorú sme nastúpili v septembri 2021 nie je zlá, len musíme vytrvať. Vyťahovať mladých hráčov ako Suslov, možno Mráz, či Bernát z 21ky. Treba sa hlavne držať jasnej myšlienky čo chceme hrať (ideálne ofenzívne a atraktívne) a mať na každý post alternatívu. Aby sme netŕpli či sú Lobotka, Škriniar alebo Hamšík zdravotne v poriadku.

A či tú myšlienku bude držať Štefan Tarkovič alebo má šancu dostať niekto iný, to úprimne neviem. Na zamyslenie to určite je, ale osobne na to nemám vyhranený názor. Je mi celkom sympatické ako Tarkovič po ME dokázal zmeniť našu hru, ale trápi ma, že na to prišiel až tak neskoro. Uvidíme čo na to SFZ.

Zatiaľ je dôležité neopustiť sa pred zápasom v Chorvátsku. A dohrať kvalifikáciu so cťou aj v novembri. Bude to bez nervov a tak sa môžeme na ihrisku zabávať a strielať aj góly. Budeme držať palce a najbližší cieľ je jasný. Kvalifikovať sa na Majstrovstvá Európy 2024,

Zvyšný program našej kvalifikačnej skupiny H nájdete tu.

Vyhráme v Chorvátsku? Tipnite si tu.

Posted in BLOG and tagged .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *