Skupina E: Postup je povinnosťou

Los kvalifikácie na Majstrovstvá Európy 2020 je za nami. Odmyslime si všetky tie povinné reči typu „dnes už nie je ľahkého súpera“ a „futbal vie hrať každý“ a pozrime sa na našu skupinu E triezvymi očami.

Zloženie skupiny E: Chorvátsko, Wales, Slovensko, Maďarsko, Azerbajdžan

Vzhľadom na to, ako sme dopadli v Lige Národov a následný posun až do tretieho koša, sme sa dolosovali do celkom príjemnej skupiny. Najmä ak sa porovnáme s Českom. Tí majú síce v skupine Anglicko, čo je cool, ale trojkombinácia Bulharsko, Čierna Hora a Kosovo nevyzerá na mnoho privezených bodov zo zápasov zvonku. Ak sa už pozeráme na iné skupiny, aj keď zmysel to moc nemá, tak ľahšie ako naša vyzerá už len skupina G. Duo Poľsko – Rakúsko mi pripadá hrateľnejšie ako Chorvátsko – Wales, ale je to len vec názoru.

Zloženie všetkých skupín kvalifikácie na ME 2020 vrátane programu našej skupiny si môžete pozrieť tu.

Poďme teda späť k našej skupine E.

Fanúšik vo mne hovorí …

Z fanúšikovského hľadiska je to solídne zloženie. Jeden futbalovo atraktívny súper v dojazdovej vzdialenosti (Chorvátsko), jeden zaujímavý súper s perfektnými fanúšikmi (Wales), jeden poraziteľný súper hneď za rohom (Maďarskom) a jeden futbalovo neatraktívny súper, tzv. povinná jazda hrozne ďaleko len pre skalných a bohatých (Azerbajdžan).

Program zápasov Slovenska:

DátumČasKdeDomáciHostiaVýsledokMôj Názor
21.03.201920:45TrnavaSLOVENSKOMAĎARSKO2:0Môj Názor
24.03.201915:00WALESSLOVENSKO1:0Môj Názor
11.06.201918:00AZERBAJDŽANSLOVENSKO1:5Môj Názor
06.09.201920:45TrnavaSLOVENSKOCHORVÁTSKO0:4Katastrofa
09.09.201920:45MAĎARSKOSLOVENSKO1:2Sme späť v hre
10.10.201920:45TrnavaSLOVENSKOWALES1:1Môj Názor
16.11.201920:45CHORVÁTSKOSLOVENSKO3:1Môj Názor
19.11.201920:45TrnavaSLOVENSKOAZERBAJDŽAN2:0Môj Názor

Iste mohli sme si zahrať proti Francúzsku alebo Španielsku, ale mám dojem, že tam by sme s veľkými nádejami na výhru asi nenastupovali. Takto máme skupinu, kde môžeme poraziť každého. A na na troch zo štyroch súperov bude hádam aj vypredané. Čo viac si zväz a fanúšik môže priať. Plné hľadisko a vysoká nádej na výhru.

„Odborník“ vo mne hovorí …

Z futbalového hľadiska má skupina jasného favorita. Chorvátsko.

Vzhľadom na to, že kvalifikácia na ME 2020 začína až v marci, trištvrte roka po Majstrovstvách Sveta, tak znížená koncentrácia alebo zvýšená únava Chorvátom nehrozí. Všetky tieto príznaky si už vyčerpali v zápasoch Ligy Národov (viď. prehra v Španielsku 11/9/2018 0:6) a tak môžeme očakávať, že v kvalifikácii už budú v plnej sile. Napriek tomu si myslím, že aj oni sú hrateľní.

Wales je zaujímavý súper, z ktorého však určite nejde nejaká hrôza. Gareth Bale je síce fajn, ale my máme predsa Lobotku.

Maďarsko a Azerbajdžan by sme pri všetkej úcte mali porážať. Dva body možno stratíme za remízu vonku, ale len ak nás cestou do Baku stihne nejaká žalúdočná viróza.

Netreba teda špekulovať, z tejto skupiny musí byť postup jasným cieľom. Ak neskončíme v kvalifikácii na jednom z prvých dvoch miest, tak nemáme na európskom šampionáte čo robiť. Žiadne ospravedlnenia sa nebudú dať akceptovať. Pavel Hapal už asi tuší, že zlyhanie v skupine by bolo pre jeho pôsobenie pri reprezentácii fatálne a do opravných bojov v Lige Národov by asi tím viedol už iný tréner.

Ja osobne zostávam optimista, zabojujeme o prvé miesto v skupine a v najhoršom prípade skončíme druhý. Zároveň však predpokladám, že rovnako optimisticky sa tvári teraz niekto aj vo Cardiffe, aj v Budapešti.

Posted in BLOG and tagged , , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *